Ο ΠΑΟΚ έκανε πολύ μεγάλη προσπάθεια στη Γερμανία αλλά δεν απέφυγε την ήττα από τη Βισμπάντεν, ολοκληρώνοντας την εφετινή ευρωπαϊκή παρουσία του στα προημιτελικά του CEV Women’s Challenge Cup Γυναικών.

Όπως στον αγώνα της Θεσσαλονίκης η γερμανική ομάδα νίκησε και στην έδρα της με 3-0 αλλά το σκορ είναι πλασματικό, αφού έγινε μεγάλη μάχη και στα τρία σετ τα οποία ο «Δικέφαλος» έχασε στις λεπτομέρειες.

Η ελληνική ομάδα χρειαζόταν να κάνει υπέρβαση μετά την καθαρή ήττα στην Θεσσαλονίκη και παρά την στήριξη 300 οπαδών της. Ο ΠΑΟΚ ήταν κοντά στο να κατακτήσει το πρώτο σετ και να δώσει μεγάλο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, ωστόσο μετά το 14-16 η Βισμπάντεν πέρασε μπροστά (21-18) και το κατάκτησε με 25-23.

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ στο δεύτερο σετ, οι Γερμανίδες είχαν τον έλεγχο καθόλη την διάρκειά του και το πήραν με 25-22. Με την πρόκριση να έχει κριθεί, οι προπονητές των δύο ομάδων έκαναν αλλαγές, με τις γηπεδούχες να κάνουν πάλι το 25-22 για το 3-0 σετ.

Οι πόντοι της Βισμπάντεν προήλθαν από 7 άσσους, 41 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 2 άσσους, 29 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-23, 25-22, 25-22.

Βισμπάντεν (Μπένεντικτ Φρανκ): Μπλάντσφιλντ 6 (6/17 επ., 64% υπ. – 28% άριστες), Γκρόσερ 4 (3/17 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 17% άριστες), Χερέλοβα 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Μπόζιτς 3 (3 άσσοι), Ράπατς 12 (11/24 επ., 1 άσσος), Άντερσον 4 (3/8 επ., 1 άσσος) / Σάιν (λ, 40% υπ. – 20% άριστες), Χέρπιτς (λ), Μπιετάου, Λάνγκεγκερ, Ντε Βος 1 (1/3 επ.), Γέμπενς 2 (2/2 επ.), Βάσερφαλερ.

ΠΑΟΚ (Ντάρκο Ζάκοτς): Πολυνοπούλου 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ), Κλέπκου 2 (2/12 επ., 33% υπ.), Κυπαρίσση 11 (7/31 επ., 4 μπλοκ, 33% υπ.), Ντέακ 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Τσιόγκα 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γουίλιαμς 10 (9/23 επ., 1 μπλοκ, 17% υπ.) / Ξανθοπούλου (λ, 43% υπ.), Παπαδοπούλου (λ), Ηλιοπούλου, Οικονομίδου 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ), Τερζόγλου 4 (2/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).