Ιστορική νίκη, πρώτη σε ευρωπαϊκό επίπεδο, πέτυχε ο Μίλωνας στη Νέα Σμύρνη με 3-1 σετ της Σόνενβερντ, κάνοντας το πρώτο βήμα για να βρεθεί στην επόμενη φάση του CEV Cup.

Η ελληνική ομάδα έδειξε τη δυναμική της στο πρώτο επίσημο ματς της εφετινής σεζόν και, πλέον, για να εξασφαλίσει το εισιτήριο για τους «32» της διοργάνωσης χρειάζεται δύο σετ στον επαναληπτικό αγώνα που θα διεξαχθεί την 1η Νοεμβρίου επί ελβετικού εδάφους.

Το συγκρότημα του Σάκη Ψάρρα έχασε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη με 3-0, καθώς ακόμη και στο τρίτο σετ που έχασε είχε την ευκαιρία να το κατακτήσει μιας και προηγήθηκε 24-23. Τελικά οι πρωταθλητές Ελβετίας μείωσαν με το τελικό 26-24, ωστόσο, στο τέταρτο οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν ξανά «σφραγίζοντας» με εντυπωσιακό τρόπο την παρθενική τους επιτυχία στην Ευρώπη.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 25-19, 24-26, 25-20) σε 103′

Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων (Θανάσης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 10 (7/11 επ., 3 μπλοκ), Μπάσης 6 (3/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 15 (14/30 επ., 1 άσσος), Μολίνα 15 (11/23 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 72% υπ. – 32% άριστες), Πολουγιάν 24 (19/38 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Χερ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ) / Χανδρινός (λ, 63% υπ. – 42% άριστες), Νανόπουλος 3 (3/5 επ.).

Σόνενβερντ (Αντριάτικ Κατάτζι): Όστβικ 7 (4/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ούλριχ Λουκ. 10 (10/33 επ., 61% υπ. – 21% άριστες), Κάιγκερ 2 (2 μπλοκ), Κόλμπ 9 (9/25 επ., 41% υπ. – 23% άριστες), Βαν Μπουργκ 7 (3/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γιαλάθ 18 (15/28 επ., 3 μπλοκ) / Φίσερ (λ, 37% υπ. – 26% άριστες), Ούλριχ Λ.