Τεράστια επιτυχία γνώρισε το «Vorras Cup» – O Διεθνής Αγώνας (FIS) και το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Αλπικού Σκι Ανδρών Γυναικών Εφήβων Νεανίδων, που πραγματοποιήθηκε στις 24-26 Μαρτίου στο Χιονοδρομικό Κέντρο Βόρας – Καϊμακτσαλάν.

Εκπληκτικές αποδόσεις και εξαιρετικό θέαμα παρακολούθησαν όλοι οι λάτρεις του σπορ που βρίσκονταν στο χιονοδρομικό κέντρο Βόρας – Καϊμακτσαλάν, στη διοργάνωση αυτή του ΣΧΟ ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ και του ΟΧ ΕΔΕΣΣΗΣ, υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Χειμερινών Αθλημάτων και της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Σκι (FIS).

Για τρεις ημέρες οι αθλητές και αθλήτριες της κατηγορίας ΑΓΕΝ, έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό, πέτυχαν σπουδαίες επιδόσεις και άφησαν υποσχέσεις για το μέλλον, ρίχνοντας την αυλαία στο Ελληνικό πρωτάθλημα.

Αγωνιστικά ο Γιάννης Αντωνίου κέρδισε το τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδος 2017 στο αγώνισμα της γιγαντιαίας τεχνικής κατάβασης. Στις 24 Μαρτίου ο πρωταθλητής του ΕΟΣ Καρπενησίου με συνολικό χρόνο 1:37,37 έκανε έναν εντυπωσιακό αγώνα και δίκαια κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Στην κατηγορία νέων πρώτευσε ο Αθανάσιος Κατσάνης (ΝΑΟ) με συνολικό χρόνο 1:41,11, ενώ με χρόνο 1:45,47 ο Φίλιππος Κόζαρης του ΕΟΣ Αθηνών ήταν ο μεγάλος νικητής στην κατηγορία των εφήβων. Στις γυναίκες στο ίδιο αγώνισμα, η Μαρία Σαμαρίνου έκανε έναν εξαιρετικό αγώνα και με συνολικό χρόνο 1:43,78 κατέκτησε το τίτλο της πρωταθλήτριας Ελλάδος. Στις νεάνιδες η αθλήτρια του Έσπερου Καλαμαριάς Αρίστη Κυρίτση κέρδισε το χρυσό μετάλλιο με συνολικό χρόνο 1:49,93.

Στο αγώνισμα της τεχνικής κατάβασης (25.3.17) και στην κατηγορία αντρών ο Γιάννης Αντωνίου επέβαλε την κυριαρχία του και κέρδισε το δεύτερο χρυσό μετάλλιο με συνολικό χρόνο 1:16,93. Ο Νίκος Τζιόβας του ΑΛΠΙΣ ήταν ο νικητής της κατηγορίας νέων με εξαιρετικό χρόνο 1:17,38. Στους εφήβους ο Φίλιππος Κόζαρης κέρδισε ακόμη ένα χρυσό μετάλλιο με χρόνο 1:26,88 και ήταν ο απόλυτος πρωταθλητής της κατηγορίας του. Η Σοφία Ράλλη (ΝΑΟ) με τη σειρά της είχε αυτή τη φορά τους καλύτερους χρόνους (1:25,28) και κέρδισε την πρώτη θέση στις γυναίκες. Η Αρίστη Κυρίτση διπλασίασε τα χρυσά μετάλλια και ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου στις νεανίδες.

Στο αγώνισμα του ομαδικού παράλληλου (26.3.2017) η ομάδα του ΕΟΣ Νάου-σας ήταν η μεγάλη νικήτρια με τους αθλητές Β. Μάντσιο, Α. Κατσάνη, Σ. Ράλλη και Α. Μάντσιου να είναι ασυναγώνιστοι.
Η διοργάνωση στέφτηκε με απόλυτη επιτυχία και αγωνιστικά και οργανωτικά, αφού οι διοργανωτές και παράγοντες φρόντισαν και την παραμικρή λεπτομέρεια και όλα κύλησαν άψογα.

Οι αγώνες διεξήχθησαν υπό το βλέμμα του Προέδρου της Ελληνικής Ομοσ-πονδίας Χειμερινών Αθλημάτων Δημοσθένη Γυρούση και του Τεχνικού Εκ-προσώπου της FIS Ivan Grebencharski, οι οποίοι έμειναν απόλυτα ικανοποιημένοι από το αγωνιστικό επίπεδο των αθλητών και αθλητριών που συμμετείχαν, αλλά και από το οργανωτικό κομμάτι των αγώνων.

Η τελευταία μέρα των αγώνων ήταν αφιερωμένη στα παιδιά με κυστική ίνωση και πραγματοποιήθηκε το πρώτο “Ski & Win CF – με θέμα «Κάντε σκι και βοηθήστε τα παιδιά με Kυστική Ίνωση» με σκοπό τη γνωστοποίηση της νόσου.

Το ενδιαφέρον κορυφώθηκε στην τελετή απονομής στο χωριό του Παλιού Αγίου Αθανασίου, όπου παρευρεθήκαν και όλοι οι τοπικοί φορείς του Δήμου, σε μια εκδήλωση με τυμπανοκρουσίες και πυροτεχνήματα που έκαναν τη νύχτα μέρα.

Έτσι λοιπόν, με τις καλύτερες εντυπώσεις με εορταστικό κλίμα ολοκληρώθηκε το Vorras Cup – O Διεθνής Αγώνας (FIS) & το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Αλπικού Σκι των κατηγοριών ΑΓΕΝ, αφού οι τρείς ημέρες αγώνων είχαν όλα τα στοιχεία που χαρακτηρίζουν τους μεγάλους αγώνες: οργάνωση, έντονο συναγωνισμό και θέαμα.

Ευχαριστούμε θερμά:

• Το χιονοδρομικό κέντρο Βόρας – Καϊμάκτσαλαν για τη φιλοξενία των αγώνων, τον Διευθυντή και το προσωπικό του χιον. κέντρου για την πολύτιμη βοήθειά τους.
• Το χωριό του Παλιού Aγίου Αθανασίου, τον Δήμαρχο και τις τοπικές επιχειρήσεις για τη φιλοξενία τους.
• Τους υποστηρικτές: τη Φάρμα ΚΟΥΚΑΚΗ για τους φυσικούς χυμούς, το τσάι TUVUNU, τον ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΧΑΛΒΑ, τα Δημητριακά LE PETIT DE-JEUNER της ΤΣΑΚΙΡΗΣ Family, όλους για την «ενέργεια» που έδωσαν σε στους αθλητές και στις αθλήτριές μας.