Σαρωτικός ήταν ο Ολυμπιακός την Κυριακή στο ΟΑΚΑ, συντρίβοντας την ΑΕΚ με 5-1 σκορ, για την 2η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League.

Οι «ερυθρόλευκοι» του Μαρτίνς, πραγματοποιώντας μία εμφάνιση βγαλμένη από τα πιο τρελά όνειρα των οπαδών τους, διέσυραν την «Ένωση», ισοφαρίζοντας τη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη τους στην έδρα των «κιτρινόμαυρων».

Παράλληλα οι Πειραιώτες μετά τον θρίαμβό τους στο ΟΑΚΑ, χρειάζονται ακόμα έξι βαθμούς για να πανηγυρίσουν και μαθηματικά το πρωτάθλημα.

Στον αντίποδα η ΑΕΚ, μετά την αποψινή της συντριβή κατρακύλησε την πέμπτη θέση της κατάταξης, βλέποντας πλέον την πλάτη και του Παναθηναϊκού.

Οι «κιτρινόμαυροι» παρατάχθηκαν στο ντέρμπι σε σχηματισμό 4-2-3-1, με τον Χιμένεθ να δίνει φανέλα βασικού στον Χνιντ και τον Τάνκοβιτς.

Πιο συγκεκριμένα, κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Αθανασιάδης, στα δύο άκρα της άμυνας ξεκίνησαν οι Νταντσένκο και Λόπες, με τους Χνιντ και Σβάρνα να είναι τα δύο στόπερ.

Οι Κρίστιτσιτς, Σιμάνσκι και Μάνταλος πήραν θέση στα χαφ, ο Τάνκοβιτς ξεκίνησε στο αριστερό άκρο της επίθεσης, στο δεξί βρέθηκε ο Λιβάι Γκαρσία, με τον Νέλσον Ολιβέιρα να είναι ο μοναδικός προωθημένος.

Στον αντίποδα ο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με σύστημα 3-4-3,αφήνοντας στον πάγκο τους Φορτούνη και Βαλμπουενά.

Ο Σα ήταν κάτω από τα δοκάρια, με τους Μπα, Παπασταθόπουλο και Σεμέδο να συνθέτουν την τριάδα της άμυνας.

Οι Ανδρούτσος και Χολέμπας ήταν στο δεξί και το αριστερό άκρο αντίστοιχα, ενώ στο κέντρο ξεκίνησαν οι Εμβιλά και Καμαρά.

Στα άκρα της επίθεσης πήραν θέση ο Μασούρας με τον Μπρούμα, ενώ ο Ελ Αραμπί αποτελούσε την αιχμή του δόρατος.

Η εικόνα στο πρώτο τέταρτο του ντέρμπι δεν προμήνυε σε τίποτα αυτό που θα επακαλουθούσε, καθώς ο Ολυμπιακός, αν και είχε τον έλεγχο, δεν είχε καταφέρει να απειλήσει την εστία της «Ένωσης».

Οι Πειραιώτες ευτύχησαν να προηγηθούν στο 17ο λεπτό, όταν ο Mαντί Καμαρά επιχείρησε το σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, και η μπάλα, αφού βρήκε στο κεφάλι του Χνιντ, κατέληξε στα δίχτυα του Αθανασιάδη.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 19′ έφτασαν στην ισοφάριση, ωστόσο το γκολ τους ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Ο Μάνταλος έκανε το πλασέ από το ύψος του πέναλτι, ο Τάνκοβιτς παρενεβλήθη στην πορεία της μπάλας, με τον βοηθό να σηκώνει άμεσα το σημαιάκι του, καθώς έκρινε ότι ο Σουηδός ήταν σε θέση οφσάιντ.

Η φάση εξετάστηκε στο VAR, όπου επιβεβαιώθηκε η αρχική αποφαση του βοηθού.

Εν συνεχεία η ΑΕΚ παρουσίασε σημάδια κατάρρευσης, η άμυνά της έμπαζε από παντού και κάθε φάση της ομάδας του Μαρτίνς… μύριζε γκολ.

Με τον Ολυμπιακό να είναι κυνικός και να αποδεικνύεται άκρως αποτελεσματικός στο 23ο λεπτό γράφτηκε το 0-2. Οι Πειραιώτες χτύπησαν στην κόντρα με τον Χολέμπας να βρίσκει με κάθετη τον Μασούρα, ο οποίος με άψογο τελείωμα νίκησε τον Αθανασιάδη.

Σαν να μην έφτανε στην ΑΕΚ το γεγονός ότι έχανε ήδη με 2-0, ήρθε ένα ολέθριο λάθος του Λόπες για να κάνει τα πράγματα ακόμη χειρότερα για την ομάδα του Χιμένεθ.

Στο 35′ ο Χολέμπας έκανε τη σέντρα απ’ τα αριστερά, ο Πορτογάλος υπέπεσε σε τραγικό λάθος, γυρίζοντας την μπάλα με το κεφάλι προς τον Αθανασιάδη, με τον Αραμπί να τον προλαβαίνει και να αυξάνει στο 3-0 τον δείκτη του σκορ.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει πατημένο το πόδι στο γκάζι και έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο την ΑΕΚ, η οποία στο 38′ διαμαρτυρήθηκε για χέρι του Σεμέδο.

Και μπορεί στο 41′ ο Μασούρας να απέτυχε να κάνει το 0-4, όταν αστόχησε από το ύψος του πέναλτι, ωστόσο ο διεθνής άσος δεν λάθεψε τέσσερα λεπτά αργότερα, κάνοντας ακόμη πιο εφιαλτικό το πρώτο μέρος για την «Ένωση».

Ο Ελ Αραμπί με εξαιρετική μπαλιά τρύπησε την άμυνα της ΑΕΚ και τροφοδότησε τον Μασούρα, ο οποίος βγήκε φάτσα με τον Αθανασιάδη, αναγκάζοντας τον Έλληνα γκολκίπερ να μαζέψει για τέταρτη φορά την μπάλα από τα δίχτυα του.

Στο β’ ημίχρονο η ΑΕΚ παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο με δύο αλλαγές. Οι Αλμπάνης και Ανσαριφάρντ πέρασαν στο παιχνίδι, με την διάταξη του «δικέφαλου» να αλλάζει σε 4-4-2.

Στο 49ο λεπτό η ομάδα του Χιμένεθ βρήκε δίχτυα με τον Ολιβέιρα (σκόραρε με διπλή προσπάθεια), ωστόσο και αυτό το γκολ των γηπεδούχων ακυρώθηκε, καθώς, όπως διαπιστώθηκε και στο VAR, o Πορτογάλος ήταν εκτεθειμένος.

Στο 61′ σήμανε και πάλι συναγερμός στα καρέ της ΑΕΚ, με τον Φορτούνη, ο οποίος είχε μπει στο ματς στο 57′ αντί του Μπρούμα, να προσπαθεί να κάνει το γύρισμα και η μπάλα να σταματάει στον Σβάρνα, σε μία φάση που οι Πειραιώτες διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι.

Η ΑΕΚ στο 68′ απείλησε με την κεφαλιά του Ανσαριφαρντ, η οποία όμως δεν βρήκε στόχο, με τον Ολυμπιακό,  να φτάνει και σε πέμπτο γκολ στο 74′, παρά το γεγονός ότι στο β’ ημίχρονο φάνηκε να ρίχνει ταχύτητα.

Ο Χολέμπας μπήκε απ’ τα αριστερά μέσα στην περιοχή, γύρισε με τακουνάκι στον Φορτούνη, ο οποίος έκανε το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει στον Νεντελτσεάρου και να καταλήγει στα δίχτυα του Αθανασιάδη.

Στο 88′ ο Ανσαριφάρντ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σα, με τον βοηθό να σηκώνει και πάλι το σημαιάκι του ακυρώνοντας και αυτό το γκολ της Ένωσης για οφσάιντ.

Εντούτοις η φάση εξετάστηκε στο VAR όπου διαπιστώθηκε ότι ο Ιρανός καλυπτόταν και έγινε το 1-5, που ήταν και το τελικό σκορ.

Στα αξιοσημείωτα του β΄ημιχρόνου η επιστροφή του Κώστα Γαλανόπουλου στην αγωνιστική δράση μετά από απουσία ακριβώς δυο μηνών.

Κίτρινες: Ολιβέιρα – Μπρούμα

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Νταντσένκο, Χνιντ (64΄ Νεντελτσεάρου), Σβάρνας, Λόπες, Σιμάνσκι, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος (64΄ Μάνταλος), Τάνκοβιτς (46΄ Αλμπάνης), Γκαρσία (79΄ Μαχαίρας), Ολιβέιρα (46΄ Ανσαριφάρντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρντίνς): Σα, Σεμέδο, Μπα, Παπασταθόπουλος, Ανδρούτσος, Χολέμπας (75΄ Ντράγκερ), Εμβιλά, Καμαρά (63΄ Μπουχαλάκης), Μπρούμα (57΄ Φορτούνης), Μασούρας (75΄ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (64΄ Χασάν)