Αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Australian Open η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου, καθώς ηττήθηκε από την Έζια Μοχάμαντ με 2-0 σε 1 ώρα και 16 λεπτά, σετ από τον πρώτο προκριματικό.

Μετά την Δέσποινα Παπαμιχαήλ, ακόμη μία απώλιει έχει η Ελλάδα από το Australian Open, με τις μόνες συμμετοχές πλέον να είνα αυτές του Στέφανου Τσιτσιπά και της Μαρίας Σάκκαρης.

Η Γραμματικοπούλου στο πρώτο σετ δέχτηκε γρήγορα break (είχε τρία αβίαστα λάθη στο σερβίς της) στο πρώτο σετ με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 3-1 αμέσως μετά. Μείωσε 3-2 και στο σερβίς της Αμερικανίδας σπατάλησε δύο ευκαιρίες για break, με το σκορ να γίνεται 4-2 υπέρ της Μοχάμαντ.

Το ίδιο έγινε και στο επόμενο service game της Αμερικανίδας που έφτασε στο 5-3, για να κάνει τελικά αυτή το break και να πάρει με 6-3 το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο η Μοχάμαντ βρήκε γρήγορα break και προηγήθηκε με 3-0 σετ, με την Ελληνίδα τενίστρια στη συνέχεια να χάνει ξανά διπλή ευκαιρία για break και αντί για 3-2 να γίνεται το 4-1 για την Αμερικανίδα. Εκεί κρίθηκε και το ματς καθώς η Μοχάμαντ έκανε άλλο ένα μπρέικ και πήρε την πρόκριση για τον δεύτερο προκριματικό γύρο.