Η πρώτη νίκη της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στην Premier League, η ήττα της Γουέστ Χαμ πριν τον Ολυμπιακό και η «εξάρα» της Σίτι επί της Μπόρνμουθ «σημάδεψαν» το «κυρίως μενού» της 11ης αγωνιστικής του αγγλικού πρωταθλήματος.

Οκτώ λεπτά στο πρώτο ημίχρονο (30΄-37΄) ήταν αρκετά για την Μάντσεστερ Σίτι να σκοράρει τρεις φορές απέναντι στην Μπόρνμουθ και να δώσει διαδικαστικό χαρακτήρα στη συνέχεια της αναμέτρησης, κάνοντας μία υγιεινή προπόνηση ενόψει του αγώνα της Τρίτης (7/11) με την Γιούνγκ Μπόις για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Οι «πολίτες» επικράτησαν με το εμφατικό 6-1 (δύο γκολ ο Μπερνάρντο Σίλβα) και προσωρινά ανέβηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας, περιμένοντας τι θα κάνει αργότερα η Άρσεναλ στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» (με νίκη των «κανονιέρηδων» θα ισοβαθμίσουν), αλλά και η Τότεναμ την Δευτέρα (6/11) στο ντέρμπι με την Τσέλσι.

Η Γουέστ Χαμ δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα, μετά την σπουδαία πρόκριση επί της Άρσεναλ στο Λιγκ Καπ. Ηττήθηκε σήμερα στην έδρα της Μπρέντφορντ με 3-2, πέντε ημέρες πριν υποδεχθεί τον Ολυμπιακό στο Λονδίνο σε καθοριστικό ματς στην υπόθεση πρόκριση στα νοκ άουτ του Europa League.

«Μοιραίος» παίκτης για τα «σφυριά» ήταν ο Ντίνος Μαυροπάνος, ο οποίος σημείωσε το αυτογκόλ στο 55ο λεπτό, με το οποίο οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια (2-2) και λίγο αργότερα (70΄) με τον Κόλινς έφεραν τα πάνω κάτω.

Η ενδεκάδα της Γουέστ Χαμ: Αρεολά, Έμερσον, Αγκουέρντ, Μαυροπάνος, Κουφάλ, Γουόρντ-Πράους, Σούτσεκ, Μπενράχμα (64΄ Φορνάλς), Κούντους, Μπόουεν, Αντόνιο (64΄ Ινγκς)

Μετά από ένα πραγματικό θρίλερ στο «Μπράμαλ Λέιν» ήρθε η πρώτη εφετινή νίκη της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 2-1 επί της Γουλβς. Οι «λεπίδες» ισοφαρίστηκαν στο 89΄, αλλά στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων με το πέναλτι του Νόργουντ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πανηγυρίσουν μετά από 9 ήττες και μόλις μία ισοπαλία.