Για 77 λεπτά η Τσέλσι βρισκόταν «αγκαλιά» με την 3η σερί νίκη της στην Premier League μετά από σχεδόν ένα χρόνο. Η Άρσεναλ, όμως, παρότι βρέθηκε να χάνει 2-0 στο «Στάμφορντ Μπριτζ», απέδειξε ότι κι εφέτος είναι φτιαγμένη για να διεκδικήσει μέχρι τέλους τον τίτλο, ισοφαρίζοντας μέσα σε 7 λεπτά την αντίπαλό της, και με το τελικό 2-2 διατήρησε το αήττητο (6-3-0) και, παράλληλα, «έπιασε» στην κορυφή την Μάντσεστερ Σίτι.

ΤΑ HIGHLIGHTS TΟΥ ΑΓΩΝΑ

Πλέον, μετά το ισόπαλο αποτέλεσμα στο μεγάλο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής, η Τότεναμ έχει την ευκαιρία το βράδυ της Δευτέρας (23/10) να βρεθεί μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας, με την προϋπόθεση να νικήσει στην έδρα της την Φούλαμ.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο είχε «προειδοποιήσει» πριν τη διακοπή για τις εθνικές ομάδες ότι βρισκόταν σε ανοδική πορεία και σε μεγάλο βαθμό το έδειξε και στο σημερινό ματς με την Αρσεναλ.

Μετά το 2-0 επί της Φούλαμ και το 4-1 με την Μπέρνλι, η Τσέλσι προηγήθηκε 2-0 των «κανονιέρηδων» στο «Στάμφορντ Μπριτζ» με τα γκολ των Πάλμερ και Μούντρικ, αλλά το συγκρότημα του Μίκελ Αρτέτα δεν το έβαλε κάτω. Μείωσε στο 77΄ με τον Ράις και στο 84΄ έφτασε στην ισοφάριση με τον Τροσάρ, ο οποίος είχε περάσει αλλαγή στο 78ο λεπτό.