Η Άστον Βίλα έβαλε τέλος στο σερί τριών νικών της Μπράιτον στο αγγλικό πρωτάθλημα… Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Όλι Γουότκινς που πέτυχε χατ τρικ, οι «χωριάτες» συνέτριψαν 6-1 στο «Βίλα Παρκ» την αντίπαλο της ΑΕΚ στον 2ο όμιλο του Europa League, στην αναμέτρηση που «άνοιξε την αυλαία» της 7ης αγωνιστικής στην Premier League, και πανηγύρισαν το τρίτο σερί «τρίποντό» τους στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» ουσιαστικά το ματς μέσα σε ένα διάστημα 12 λεπτών στο α΄ μέρος, όταν προηγήθηκαν 3-0, ενώ ο Ανσού Φάτι μείωσε για την Μπράιτον στο 50΄. Όμως, οι (όποιες) ελπίδες των φιλοξενούμενων για την ανατροπή εξανεμίστηκαν στο 65ο λεπτό, όταν ο Γουότκινς πέτυχε το τρίτο γκολ του στο ματς, με το οποίο η Άστον Βίλα ανέκτησε προβάδισμα τριών τερμάτων. Ο Τζέικομ Ράμσεϊ ανέβασε το δείκτη του σκορ (από ασίστ του Γουότκινς) σε 5-1 στο 85΄, ενώ ο Ντάγκλας Λουίζ διαμόρφωσε το τελικό 6-1 στις καθυστερήσεις.

Στην αναμέτρηση ο τεχνικός της Μπράιτον, Ρομπέρτο Ντε Τσέρμπι, χρησιμοποίησε τους εξής ποδοσφαιριστές: Στιλ, Γουέμπστερ, Ντανκ, Εστουπινιάν (46΄ Λάμπτεϊ), Φέλτμαν, Μαρτς (62΄ Αντινγκρά), Γκίλμουρ, Γουέλμπεκ (46΄ Ζοάο Πέδρο), Μιτόμα, Χίνσελγουντ (87΄ Μπαλέμπα), Φέργκιουσον (46΄ Φάτι).

Η 7η αγωνιστική:

Άστον Βίλα-Μπράιτον 6-1 (14΄, 21΄, 65΄ Γουότκινς, 26΄ αυτ. Εστουπινιάν, 85΄ Ράμσεϊ, 90+7΄ Ντάγκλας Λουίζ – 50΄ Φάτι)

Μπόρνμουθ-Άρσεναλ 17:00

Έβερτον-Λούτον 17:00

Μάντσεστερ Γ.-Κρίσταλ Πάλας 17:00

Νιούκαστλ-Μπέρνλι 17:00

Γουέστ Χαμ-Σέφιλντ Γιουν. 17:00

Γουλβς-Μάντσεστερ Σίτι 17:00

Τότεναμ-Λίβερπουλ 19:30