Η Μπράιτον επανήλθε στις υψηλές «πτήσεις» στην Premier League και με το εμφατικό 4-2 επί της Τότεναμ στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής, επέστρεψε στις νίκες μετά από τρία ματς (2 ισοπαλίες, μία ήττα) κι έβαλε τέλος στο σερί τριών νικών των «σπερς».

Η ομάδα του Ρομπέρτο Ντε Τσέρμπι ήταν εξαιρετική, εγκλωβίζοντας πλήρως τους Λονδρέζους και πριν συμπληρωθεί το πρώτο ημίωρο του αγώνα ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0, χάρις στο γκολ του τρομερού 18χρονου Τζακ Χίνσελγουντ (11′) και το εύστοχο πέναλτι του Ζοάο Πέντρο (23′).

Η καταιγιστική εικόνα της Μπράιτον συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν άλλα δύο γκολ, χάρις στην καταπληκτική εκτέλεση του Εστουπινιάν στο 63′ με αριστερή «οβίδα» έξω απ’ την περιοχή και το δεύτερο εύστοχο πέναλτι του Ζοάο Πέντρο στο 76′.

Η Τότεναμ έδειξε σημεία… ζωής στο τελευταίο δεκάλεπτο, σημειώνοντας δύο γκολ με τους Βελίζ (81′) και Ντέιβις (86′), όμως ο χρόνος που της απέμενε για να ψάξει κάτι περισσότερο ήταν ελάχιστος…