Η Νιούκαστλ κυριάρχησε στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» κόντρα στην προβληματική Τσέλσι, που ψάχνει ακόμη τη συνοχή της, και νίκησε εύκολα με 4-1, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής Premier League. Η ομάδα του Έντι Χάου ειδικά στο β’ μέρος κυριάρχησε απόλυτα στο γήπεδο και δεν άφησε κανένα περιθώριο στους «μπλε» του Λονδίνου, οι οποίοι παρά τις τεράστιες επενδύσεις του καλοκαιριού δεν έχουν καταφέρει ακόμη να δημιουργήσουν ένα ανταγωνιστικό σύνολο.

Η Μπράιτον, επόμενη αντίπαλος της ΑΕΚ στους ομίλους του Europe League, μολονότι είχε δύο ατυχίες με τους τραυματισμούς και την αντικατάσταση των Λάμπτεϊ και Φάτι στο πρώτο ημίχρονο, και παρά το γεγονός πως βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ στην έδρα της Νότιγχαμ (3′ Ελάνγκα), στη συνέχεια κυριάρχησε και έφθασε στη νίκη με 3-2 με δύο γκολ του Ζοάο Πέδρο (45’+, 58′ πεν.) και ένα του Έβαν Φέργκιουσον (26′).

Να σημειωθεί πως οι «γλάροι» από το 74′ έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ντανκ και οι γηπεδούχοι, που είχαν πάλι τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια τους, μείωσαν απλά δύο λεπτά αργότερα με πέναλτι του Γκιμπς-Γουάιτ. Η ομάδα του Ντε Τσέρμπι αγωνίστηκε με τους: Βερμπρούγκεν, Λάμπτεϊ (35′ Ζοάο Πέδρο), Ντανκ, Φαν Χίκι, Φέλτμαν, Γκίλμουρ (77′ Μπουανανότε), Γκρος, Φάτι (21′ Χάινσχουλντ), Λαλάνα (45′ Μοντέρ), Αντίγκρα, Φέργκιουσον (77′ Μπαλεμπά).

Νωρίτερα, η Λίβερπουλ στάθηκε όρθια και πήρε το «χρυσό» βαθμό της ισοπαλίας στο Μάντσεστερ στο ντέρμπι κορυφής κόντρα στην -κάτοχο του τίτλου και πρωτοπόρο- Σίτι (1-1). Οι «σίτιζενς» προέρχονταν από την ισοπαλία με την Τσέλσι (4-4), η οποία διέκοψε ένα σερί τριών νικών της ομάδας του Πεπ Γκουαρντιόλα, ενώ οι «κόκκινοι» παρέμειναν για έξι διαδοχικούς αγώνες αήττητοι στο πρωτάθλημα (3-3-0), κρατώντας στον ένα βαθμό τη διαφορά από τους γηπεδούχους και την κορυφή της βαθμολογίας.

Η Σίτι άνοιξε το σκορ με τον Χάαλαντ στο 27′, έχασε ευκαιρίες για να σφραγίσει τη νίκη, αλλά δεν τα κατάφερε και το πλήρωσε με τον Αλεξάντερ-Άρνολντ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα στο 80ο λεπτό με διαγώνιο σουτ, χαρίζοντας τον πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Σίτι παρέμεινε αήττητη στους τελευταίους οκτώ εντός έδρας αγώνες της με τη Λίβερπουλ για το πρωτάθλημα, καθώς μετράει πλέον τέσσερις νίκες και άλλες τόσες ισοπαλίες. Οι «κόκκινοι» παραμένουν χωρίς νίκη σε επίπεδο Premier League στο «Έτιχαντ» από το Νοέμβριο του 2015.

Με το γκολ του ο Χάαλαντ έσπασε ένα ακόμη ένα ρεκόρ στην Premier League, καθώς έγινε ο παίκτης που έφτασε πιο γρήγορα από κάθε άλλον ποδοσφαιριστή τα 50 γκολ στο αγγλικό πρωτάθλημα. Ο Νορβηγός στράικερ μετράει 50 γκολ σε μόλις 48 συμμετοχές, ενώ το σχετικό ρεκόρ κατείχε μέχρι σήμερα ο Άντι Κόουλ, ο οποίος χρειάστηκε 65 παιχνίδια για τα φτάσει τα 50 τέρματα.

Η 13η αγωνιστική:

Μάντσεστερ Σίτι-Λίβερπουλ 1-1 (27′ Χάαλαντ-80′ Αλεξάντερ Άρνολντ)

Μπέρνλι-Γουέστ Χαμ 1-2 (49′ πεν. Ροντρίγκες-86′ Κούντους, 90’+ Σούτσεκ)

Λούτον-Κρίσταλ Πάλας 2-1 (72′ Μενγκί, 84′ Μπράουν-74′ Ολίσε)

Νιούκαστλ-Τσέλσι 4-1 (13′ Ισάκ, 60′ Λασέλς, 61′ Ζοέλινγκτον, 83′ Γκόρντον-23′ Στέρλινγκ)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Μπράιτον 2-3 (3′ Ελάνγκα, 76′ πεν. Γκιμπς-Γουάιτ-26′ Φέργκιουσον, 45’+, 58′ πεν. Πέδρο)

Σέφιλντ Γιουν.-Μπόρνμουθ 1-3 (90’+ ΜακΜπέρνι-12′, 50′ Ταβερνιέ, 45’+ Κλάιφερτ)