Η Μπενφίκα ήταν η μεγάλη νικήτρια με σκορ 2-1 στο ντέρμπι της Λισαβόνας, κάνοντας μια αδιανόητη ανατροπή κόντρα στη Σπόρτινγκ στις καθυστερήσεις.

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας προηγήθηκε στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με τον Γιόκερες (45’) και βρέθηκε αγκαλιά με μια τεράστια νίκη.

Στο δεύτερο μέρος όμως οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν λόγω της αποβολής του Ινιάτσιο με δεύτερη κίτρινη, με τη συνέχεια να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να αμύνονται για να προστατέψουν ως κόρη οφθαλμού το 0-1 και τους παίκτες του Ρότζερ Σμιντ να πιέζουν για να πάρουν τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας.

Τελικά η Μπενφίκα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, αφού με δύο τέρματα στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, έφθασε στη μεγάλη νίκη.

Ο Ζοάο Νέβες στο 90+4′ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 1-1 και έδωσε πνοή στην Μπενφίκα που έψαξε με μεγαλύτερη ένταση την ολική ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι στο 90+7′ έφεραν τούμπα το μεγάλο ντέρμπι με τον Τένγκστεντ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα βάζοντας «φωτιά» στο Ντα Λουζ, όμως ο διαιτητής ακύρωσε αρχικά το γκολ για οφσάιντ. Μετά από εξέταση του VAR διαπιστώθηκε ότι ο ποδοσφαιριστής της Μπενφίκα καλύπτονταν για τέσσερα εκατοστά, με τον διαιτητή να δείχνει σέντρα, κατακυρώνοντας το τελικό 2-1.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Τρουμπίν, Αντόνιο Σίλβα, Οταμέντι, Μοράτο, Νέβες, Φλορεντίνο (64′ Τένγκστεντ), Μάριο (87′ Γκέδες), Άουρσνες, Ντι Μαρία, Ράφα Σίλβα, Μούσα (64′ Καμπράλ)

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ Λ.: Αδάν, Ντιομαντέ, Κοάτες, Ινιάτσιο, Εσγκάιο, Χιούλμαντ, Μορίτα (85′ Παουλίνιο), Ρέις (73′ Νούνο Σάντος), Έντουαρντς (57′ Τζούστε), Γκονσάλβες (73′ Τρινκάο), Γκιοκέρες