Η κάτοχος του Copa Libertadores Ρίβερ Πλέιτ αποκλείστηκε στους «16» της διοργάνωσης, παρά τη νίκη της (1-0) στο Monumental απέναντι στην Ιντεπεντιέντε.

Η ομάδα από τoν Iσημερινό πέρασε με συνολικό σκορ 2-1, χάρη στη νίκη με 2-0 στο σπίτι της στο μεγάλο υψόμετρο του Κίτο την περασμένη εβδομάδα, όταν σκόραρε το καθοριστικό δεύτερο γκολ με πέναλτι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι γίγαντες της Αργεντινής, που κέρδισαν τον τρίτο τίτλο της κορυφαίας διοργάνωσης στη Νότια Αμερική πέρυσι, σπατάλησαν μια σειρά από ευκαιρίες, συμπεριλαμβανομένου και ενός σουτ στο δοκάρι του Αντρές Ντ’ Αλεσάντρο, πριν ο Λούκας Αλάριο, ο οποίος είχε περάσει σαν αλλαγή, σημειώσει (78′) το μοναδικό γκολ.

«Αυτό είναι, τελείωσε» είπε ο προπονητής της Ρίβερ Πλέιτ, Μαρσέλο Γκαγιάρδο, στους δημοσιογράφους.

«Κάναμε τα πάντα για να κερδίσουμε. Είμαι λυπημένος, γιατί ήταν ένας αγώνας που έπρεπε να νικήσουμε. Πρέπει να αρχίσουμε και πάλι από το μηδέν. Πρέπει να αγωνιστούμε με ό,τι πετρέλαιο μας έχει μείνει από το 2014» πρόσθεσε.