Ο εκπληκτικός Γιανίκ Σίνερ (Νο 4) «τσέκαρε» το πρώτο «εισιτήριο» για το μεγάλο τελικό των ATP Finals στο Τορίνο, επικρατώντας με 2-1 σετ του Ντανιίλ Μεντβέντεφ (Νο 3) (6-3, 6-7(4), 6-1) στον πρώτο χρονικά ημιτελικό της διοργάνωσης.

Την Κυριακή (19/11) ο 22χρονος Ιταλός θα έχει την ευκαιρία μπροστά στους συμπατριώτες του να διεκδικήσει το πρώτο του τρόπαιο στη γιορτή του τένις απέναντι στο νικητή του αποψινού (22:00) δεύτερου ημιτελικού ανάμεσα στον Νόβακ Τζόκοβιτς (Νο 1) και τον Κάρλος Αλκαράθ (Νο 2).

Με την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του (προηγήθηκαν αυτές επί των Τσιτσιπά, Τζόκοβιτς και Ρουν) απέδειξε ότι η πορεία του στα εφετινά ATP Finals μόνο τυχαία δεν είναι. Το νο4 του κόσμου κάνοντας μπρέικ στο 4ο γκέιμ πήρε προβάδισμα με 4-1 και στη συνέχεια αφιού κράτησε τα σερβίς του έφτασε εύκολα στο 6-3 και στο 1-0 στα σετ.

Μη έχοντας άλλη επιλογή, το νο3 της ATP έπαιξε πάρα πολύ επιθετικά στο δεύτερο σετ, το οποίο κρίθηκε στο τάι μπρέικ. Ο Ρώσος ήταν αποφασισμένος και παραχωρώντας 4 πόντους στον αντίπαλό του έφτασε στο 7-6 και στην ισοφάριση (1-1).

Στο τρίτο και καθοριστικό σετ, όμως, ο Σίνερ ήταν απολαυστικός και με το εμφατικό 6-1 πανηγύρισε δικαιολογημένα τη μεγάλη του επιτυχία, μετά από 2 ώρες και 29 λεπτά αγώνα. Μείωσε έτσι σε 6-3 στο head to head με τον Μεντβέντεφ, ο οποίος δεν θα έχει την ευκαιρία να επαναλάβει το θρίαμβο του 2020, όταν είχε σηκώσει το τρόπαιο στο Λονδίνο.

Από την πλευρά του ο Σίνερ σε περίπτωση που κατακτήσει το τρόπαιο θα «γράψει Ιστορία», καθώς θα γίνει ο πρώτος Ιταλός που θα το έχει καταφέρει στα 54 χρόνια λειτουργίας του θεσμού των Nitto ATP Finals και επίσης θα βάλει στους λογαριασμούς του 4.801.500 δολάρια, το μεγαλύτερο ποσό στα χρονικά του τένις, ως ο νέος αήττητος πρωταθλητής στο Τορίνο.