Ο Τζόρντι Άλμπα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων «έκλεψε» την ευκαιρία από τη Μπέτις να πλησιάσει το «εισιτήριο» για το Champions League, εν όψει της νέας αγωνιστικής περιόδου. Με το γκολ του αριστερού μπακ η Μπαρτσελόνα πέρασε νικηφόρα 2-1 από την έδρα της Κυπελλούχου Ισπανίας, για την 35η αγωνιστική της LaLiga, αφήνοντας τους «οικοδεσπότες» εκτός τετράδας.

Ο Φάτι είχε ανοίξει το σκορ για τους «μπλαουγκράνα» στο 76΄, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν τρία λεπτά αργότερα με τον Μπάρτρα, κάνοντας όνειρα ανατροπής. Ωστόσο, η Μπέτις υπολόγιζε χωρίς τον Τζόρντι Άλμπα, ο οποίος στις καθυστερήσεις χάρισε στην ομάδα του το «τρίποντο».

Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν από τη σέντρα του αγώνα οι ποδοσφαιριστές της Μπαρτσελόνα έκαναν το καθιερωμένο pasillo στην κάτοχο του Κόπα Ντελ Ρέι, Μπέτις.

Η 35η αγωνιστική:

Λεβάντε-Σοσιεδάδ 2-1 (53΄ Μίραμον, 90΄ πεν. Μελέρο – 66΄ Νταβίντ Σίλβα)

Μαγιόρκα-Γρανάδα 2-6 (28΄ Σεβίγια, 58΄ Ράιγιο – 6΄ Σουάρες, 46΄ Εσκουδέρο, 55΄ Πουέρτας, 69΄, 90΄ Μολίνα, 78΄ Ουζούνι)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Βαλένθια 0-0

Θέλτα-Αλαβές 4-0 (6΄ Γκαλχάρντο, 34΄,66΄ Άσπας, 57΄αυτ. Ναβάρο)

Κάντιθ-Ελτσε 3-0 (80΄ Νεγρέδο, 83΄ Σομπρίνο, 90΄+3 Λοσάνο)

Μπέτις-Μπαρτσελόνα 1-2 (79΄ Μπάρτρα – 76΄ Φάτι, 90 + 4΄ Τζόρντι Άλμπα)