Η Μπαρτσελόνα πήρε φόρα και συνέτριψε 4-1 τη Ρεάλ Σοσιεδάδ στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της La Liga και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα. Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα γιόρτασε τα γενέθλια του με το πρώτο του γκολ, όμως στο 6ο λεπτό ο Ίσακ έφερε την αναμέτρηση στο 1-1.

Στο δεύτερο μέρος μπήκε στο γήπεδο ο Φατί, που έδωσε τις λύσεις στους «μπλαουγκράνα». Ο νεαρός σέρβιρε στο 66′ στον Ντεμπελέ και στο 68′ στον Λεβαντόφσκι, για να γίνει το σκορ 3-1! Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε από τον Ανσού Φατί στο 79′ που διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Η 2η αγωνιστική:

Παρασκευή 19/8

Εσπανιόλ-Ράγιο Βαγεκάνο 0-2 (40’ Παλαθόν, 59’ Σις)

Σεβίλλη-Βαγιαδολίδ 1-1 (86’ Ρεκίκ-80’ Ανουάρ)

Σάββατο 20/8

Οσασούνα-Κάντιθ 2-0 (37′ Άβιλα, 79′ Γκαρθία)

Μαγιόρκα-Μπέτις 1-2 (56′ Μουρίκι – 9′ πεν., 73′ πεν. Ιγκλέσιας)

Θέλτα-Ρεάλ Μαδρίτης 1-4 (23′ πεν. Άσπας – 14′ πεν. Μπενζεμά, 41′ Μόντριτς, 56′ Βινίσιους, 66′ Βαλβέρδε)

Κυριακή 21/8

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Βαλένθια 1-0 (42′ Μπερενγκέρ)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Βιγιαρεάλ 0-2 (73′ Πίνο, 90’+7′ Μορένο)

Ρεάλ Σοσιεδάδ-Μπαρτσελόνα 1-4 (Ισάκ 6′-Ντεμπελέ 66′, Λεβαντόφσκι 1′,68′, Φάτι 79′)