Σε ρυθμό «ρελαντί», η Μπαρτσελόνα νίκησε 2-0 τη Θέλτα το Σάββατο στο «Καμπ Νου» και διατήρησε τη διαφορά των τριών βαθμών από τη δεύτερη Ατλέτικο Μαδρίτης, ενώ έφτασε στο +6 από τη Σεβίλλη, που έχει παιχνίδι λιγότερο.
Οι πρωταθλητές Ισπανίας ήταν καλοί στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο σημείωσαν και τα δύο τέρματά τους, με σκόρερ τους Ντεμπελέ και Μέσι.
Στην επανάληψη η ομάδα του Βίγκο είχε 2-3 καλές στιγμές για να μειώσει και να προσθέσει πίεση στους «μπλαουγκράνα», ωστόσο οι παίκτες της ήταν άστοχοι κι έτσι θα επιστρέψουν στη Γαλικία με την παρηγοριά μιας ευπρόσωπης παρουσίας.

Δύσκολα η Ατλέτικο, 1-0 την Εσπανιόλ
Nωρίτερα με σκόρερ τον Αντουάν Γκριεζμάν και κορυφαίο τον Γιαν Όμπλακ, η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε πολύ δύσκολα της Εσπανιόλ με 1-0 σκορ.
Ο Σλοβένος τερματοφύλακας έκανε 2-3 μεγάλες επεμβάσεις στο πρώτο ημίχρονο, όταν οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις, ενώ ο Γάλλος αξιοποίησε στο 56΄ το πέναλτι που κέρδισε ο Κόκε και πέτυχε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση.
Από την πλευρά της η ομάδα της Βαρκελώνης γνώρισε την έκτη διαδοχική ήττα και πλέον υποχωρεί επικίνδυνα στη βαθμολογία.