«Έσπασαν καρδιές» στον 6ο όμιλο του Champions League με τη Ντόρτμουντ και την Παρί να προκρίνονται στην επόμενη φάση, τη Μίλαν να συνεχίζει στο Europa League και τη Νιούκαστλ να αποχαιρετά την Ευρώπη.

Αναμενόμενη η αγωνία, αφού τέσσερις ομάδες εκκίνησαν σχεδόν από την ίδια αφετηρία πριν από τις αναμετρήσεις της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής.

Έτσι, η Ντόρτμουντ προηγήθηκε με τον Αντεγέμι νωρίς στο Β΄ ημίχρονο, η Παρί ισοφάρισε με τον 17χρονο Εμερί κι έτσι το 1-1 «εξυπηρέτησε» και τις δύο ομάδες. Στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» η Μίλαν ολοκλήρωσε την ανατροπή, από 1-0 σε 1-2 εναντίον της γηπεδούχου Νιούκαστλ, εξασφάλισε την ευρωπαϊκή της παρουσία και το 2024, ενώ οι «Magpies» έμειναν εκτός.

Στον 1ο όμιλο η Ατλέτικο πήρε την πρωτιά με το 2-0 επί της Λάτσιο στη Μαδρίτη. Από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο για τους «Ροχιμπλάνκος» με τον Γκριζμάν και το νεαρό Βραζιλιάνο Λίνο.

Στον 8ο όμιλο η Πόρτο νίκησε 5-2 τη Σαχτάρ με εντυπωσιακή εμφάνιση στο «Ντραγκάο» και έγινε η μοναδική Πορτογαλική ομάδα που προκρίνεται στους «16». Η Αντβέρπ βρήκε την ευκαιρία να «σπάσει το ρόδι» και να κατακτήσει τους πρώτους βαθμούς της Ιστορίας της στη διοργάνωση και μάλιστα νικώντας 3-2 την αδιάφορη Μπαρτσελόνα σε συγκλονιστικό ματς. Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο 18χρονος Αρτούρ Φερμέιρεν, ενώ το τελικό 3-2 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο 17χρονος Ιλενικένα.

Live η εξέλιξη των αποψινών αγώνων:

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Ατλέτικο Μαδρίτης-Λάτσιο 2-0

Γκολ: 6′ Γκριεζμάν, 51′ Λίνο

Σέλτικ-Φέγενορντ 2-1

Γκολ: 33′ πεν. Πάλμα (Σέλτικ), 82′ Μιντέ (Φέγενορντ), 90+1′ Λαγκερμπιέλκε (Σέλτικ)

Η ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 6 αγώνες)

Ομάδα ΓΚΟΛ Β.

Ατλέτικο Μ. 17-6 14 -Προκρίθηκε στους «16»

Λάτσιο 7-7 10 -Προκρίθηκε στους «16»

Φέγενορντ 9-10 6 -Europa League

Σέλτικ 5-15 4

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Ντόρτμουντ-Παρί Σεν Ζερμέν 1-1

Γκολ: 52′ Αντεγέμι (Ντόρτμουντ), 56′ Ζαίρ-Εμερί (Παρί)

Νιούκαστλ-Μίλαν 1-2

Γκολ: 30′ Ζοέλιντον (Νιούκαστλ), 59′ Πούλισικ (Μίλαν), 84′ Τσουκουέζε (Μίλαν)

Η ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 5 αγώνες)

Μάντσεστερ Σ. 18-7 18 -Προκρίθηκε στους «16»

Λειψία 13-10 12 -Προκρίθηκε στους «16»

Γιούνγκ Μπόις 7-13 4 -Europa League

Ερυθρός Αστ. 7-15 1

8ος ΟΜΙΛΟΣ

Πόρτο-Σαχτάρ Ντόνετσκ 5-3

Γκολ: 10′, 43′ Γκαλένο (Πόρτο), 30΄Σικάν (Σαχτάρ), 62′ Ταρεμί (Πόρτο), 73′ αυτ. Εουστάκιο (Σαχτάρ), 80′ Πέπε (Πόρτο), 82′ Κονσεϊσάο (Πόρτο), 88′ Εγκινάλδο (Σαχτάρ)

Αντβέρπ-Μπαρτσελόνα 3-2

Γκολ: 2′ Φερμίρεν (Αντβέρπ), 36′ Φεράν Τόρες (Μπαρτσελόνα), 56′ Γιάνσεν (Αντβέρπ), 90+1′ Γκουγιού (Μπαρτσελόνα), 90+3′ Ιλενικένα (Αντβέρπ)

Μπαρτσελόνα 12-6 12 -Προκρίθηκε στους «16»

Πόρτο 15-8 12 -Προκρίθηκε στους «16»

Σαχτάρ Ντ. 10-12 9 -Europa League

Αντβέρπ 6-17 4

Champions League: Μαύρη νύχτα για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Έχασε με 1-0 από την Μπάγερν και έμεινε εκτός Ευρώπης!