Τα φαβορί «μίλησαν» και υπέγραψαν δύο διπλά στο πρώτο ζευγάρι αγώνων της φάσης των «16» του Champions League, καθώς η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε δύσκολα απ’ τη «Red Bull Arena» επικρατώντας της Λειψίας με 1-0, ενώ την ίδια ώρα η περσινή πρωταθλήτρια Ευρώπης, Μάντσεστερ Σίτι έφυγε με νίκη 3-1 απ’ την Κοπεγχάγη, απλοποιώντας τα πράγματα για τις ρεβάνς της 6ης Μαρτίου στις έδρες τους.

Στη Γερμανία η «βασίλισσα» πήγε με πάρα πολλές ελλείψεις και με «υπηρεσιακή» άμυνα (Τσοαμενί, Νάτσο), καθώς απουσίασαν οι τραυματίες Αλάμπα, Ρούντιγκερ, Μπέλινγχαμ, συν τους μόνιμους απόντες Μιλιτάο και Κουρτουά. Η Λειψία την πίεσε πολύ στο πρώτο ημίχρονο, έχασε σημαντικές ευκαιρίες με τον Σέσκο, όμως ο Λούνιν ήταν πολύ σταθερός κάτω απ’ τα δοκάρια του διατηρώντας το «μηδέν» στην άμυνα των Μαδριλένων.

Στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου η Ρεάλ «χτύπησε» στην κατάλληλη στιγμή, με ένα υπέροχο γκολ του Μπραχίμ Ντίαζ, ο οποίος απέφυγε δύο παίκτες κι έστειλε από το όριο της περιοχής την μπάλα στο «παραθυράκι» του Γκουλάσι. Στο 72′ ο Βινίσιους έχασε την ευκαιρία να «τελειώσει» το ματς, καθώς το πλασέ του χτύπησε στο αριστερό δοκάρι, ενώ στο φινάλε ο Λούνιν είχε άλλες δύο σωτήριες επεμβάσεις «σφραγίζοντας» τη νίκη της Ρεάλ.

Στο «Parken» η ξεκάθαρη ποδοσφαιρική κι αγωνιστική ανωτερότητα της Σίτι «αμφισβητήθηκε» μόλις για 12 λεπτά. Όσο διάστημα χρειάστηκαν δηλαδή, οι «πολίτες» για να ξαναπάρουν το προβάδισμα με το γκολ του Μπερνάρντο Σίλβα (45’+1′) μετά το τέρμα της ισοφάρισης του Μάτσον στο 34′.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα άνοιξε το σκορ στο 10′ με ένα «παγωμένο» γωνιακό σουτ του Κέβιν ντε Μπρόινε και στο δεύτερο ημίχρονο έψαξε πολύ το τρίτο γκολ, όμως η αστοχία των «κυνηγών» της κι ο θαυμάσιος Γκραμπάρα κράτησαν το σκορ στο 2-1 για πολύ ώρα. Εντέλει ο Κέβιν ντε Μπρόινε, «σέρβιρε» τη δεύτερη ασίστ του στο ματς στο 90’+3′ με τον Φιλ Φόντεν να πλασάρει εύστοχα για το τελικό 3-1.

Λειψία-Ρεάλ Μαδρίτης 0-1 (COSMOTE SPORT 2 HD)

Γκολ: 49′ Μπραΐμ Ντίαθ

Κίτρινες κάρτες: Σιμακάν, Πόουλσεν, Σέσκο – Καρβαχάλ, Βινίσιους

Λειψία (Μάρκο Ρόζε): Γκουλάσι, Σιμακάν, Κλόστερμαν, Ορμπάν, Ράουμ, Όλμο (75′ Ελμάς), Χένρικς (75′ Χαϊνταρά), Σλάγκερ (90′ Καμπλ), Σίμονς, Οπεντά (75′ Πόουλσεν), Σέσκο.

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Λούνιν, Καρβαχάλ, Νάτσο, Τσουαμενί, Μεντί, Βαλβέρδε, Κρόος, Καμαβινγκά, Μπραΐμ Ντίαθ (84′ Βάθκεθ), Ροντρίγκο (84′ Χοσέλου), Βινίσιους.

Κοπεγχάγη-Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (COSMOTE SPORT 3 HD)

Γκολ: 11′ Ντε Μπρόινε (Σίτι), 34′ Μάτσον (Κοπεγχάγη), 45’+1 Μπερνάρντο (Σίτι), 90’+3 Φόντεν (Σίτι)

Κίτρινες κάρτες: Φαλκ, Ντικς

Κοπεγχάγη (Γιάκομπ Νέστρουπ): Γκραμπάρα, Ντικς, Βάβρο, Κλάεσον (55′ Κορνέλιους), Μάτσον (81′ Λάρσον), Ντιόγκο (71′ Χόιλουντ), Ελιονούσι, Γέλερτ, Μακένα, Ατσουρί (81′ Σόρενσεν), Φαλκ.

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Ντίας, Ακέ, Ροδρίγκο, Ντε Μπρόινε, Μπερνάρντο (78′ Νούνιες), Φόντεν, Γκρίλις (21′ Ντόκου), Χάαλαντ.