Τρομερή ανατροπή έκανε την Τρίτη η Μπράγκα στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League.

Οι Πορτογάλοι, οι οποίοι ως γνωστόν απέκλεισαν στα πλέι οφ τον Παναθηναϊκό, μολονότι βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 από την Ουνιόν στο Βερολίνο, κατάφεραν να φέρουν… τούμπα το ματς, παίρνοντας εν τέλει το τρίποντο (3-2) με γκολ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η γερμανική ομάδα προηγήθηκε με δύο γκολ του Σεράλντο Μπέκερ, του φορ από το Σουρινάμ, ωστόσο η Μπράγκα αντέδρασε εντυπωσιακά και ισοφάρισε με Νιακατέ και Μπρούμα στο τέλος του πρώτου και τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Το ματς ήταν συναρπαστικό με ευκαιρίες εκατέρωθεν και έδειχνε να οδεύει προς την ισοπαλία.

Εντούτοις στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αντρέ Κάστρο με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, με… buzzer beater αφού με τη σέντρα ο διαιτητής σφύριξε για τελευταία φορά.

Στο άλλο ματς που διεξήχθη την ίδια ώρα η Ρεάλ Σοσιεδάδ πέρασε νικηφόρα με 2-0 από την έδρα της Σάλτσμπουργκ, θέτοντας σοβαρή υποψηφιότητα για την πρόκριση στους «16» του Champions League.

Σίγουρα είναι ακόμα νωρίς, μόλις 2η αγωνιστική των ομίλων, αλλά στο Σαν Σεμπαστιάν κάνουν όνειρα, χάρη στα γκολ των Ογιαρθάμπαλ, Μπράις Μέντεθ πριν συμπληρωθεί το ημίωρο. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν, δημιούργησαν ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφεραν να ανακάμψουν.

Ουνιόν Βερολίνου – Μπράγκα 2-3

Γκολ: 30′, 37′ Μπέκερ (Ουνιόν), 41′ Νιακατέ (Μπράγκα), 51′ Μπρούμα (Μπράγκα), 90+4′  Κάστρο (Μπράγκα)

Κίτρινες: Όρτα, Μπονούτσι – Μπανζά, Σαλασάρ

Κόκκινες:

Ουνιόν Βερολίνου: Ρένοβ, Ντόεκι, Μπονούτσι, Λέιτε, Γιουράνοβιτς, Χάμπερερ (81′ Άαρονσον), Κραλ, Τουσάρ (63′ Λαϊντουνί), Γκόζενς (85′ Ρουσιγιόν), Μπέκερ, Μπέρενς (63′ Φόλαντ)

Μπράγκα: Ματέους, Μέντες (86′ Κάστρο), Σαατσί, Νιακατέ, Μπόρχα (73′ Μαρίν), Σαλασάρ (73′ Μουτίνιο), Ρ. Όρτα (83΄Καρβάλιο), Αλ Μουσρατί, Μπρούμα, Μπανζά, Τζαλό (84′ Ρούιθ)

Σάλτσμπουργκ – Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-2

Γκολ: 7′ Οϊαρθάμπαλ, 27′ Μέντεθ

Κίτρινες: Σολέ, Ρεμίρο, Πάβλοβιτς, Μπάιντου – Ρομπέν λε Νορμάν, Μέντεθ

Κόκκινες:

Σάλτσμπουργκ : Σλάγκερ, Ντέντιτς, Σολέ (46′ Μπάιντου), Πάβλοβιτς, Τέρζιτς, Μπίντστρουπ (64′ Καπάλντο), Γκλουχ (79′ Σούτσιτς), Γκουρμά Ντουάτ, Κιάεργκαρντ, Σίμιτς, Κονατέ (46′ Ράτκοβ)

Ρεάλ Σοσιεδάδ: Ρεμίρο, Τραορέ (83′ Ελουστόντο), Θουμπέλδια, Λε Νορμάν (46′ Πατσέκο), Μουνιόθ, Μπαρενετσέα (64′ Φερνάντεθ), Θουμπιμέντι, Μερίνο, Μέντεθ (82′ Τουριέντες), Κούμπο (64′ Σο), Οϊαρθάμπαλ