Αφήνοντας πίσω της την επώδυνη ήττα από τη Ντόρτμουντ στο UEFA Champions League, η Μίλαν επικράτησε με 3-1 της Φροζινόνε στο «Σαν Σίρο», σε αναμέτρηση για τη 14η αγωνιστική της Serie A.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν, επιεικώς, μέτριο, τουλάχιστον μέχρι να φτάσουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Εκεί, στο 35’, το σουτ του Γιουνούς Μούσα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Στέφανο Τουράτι για να έρθει το 1-0 οκτώ λεπτά αργότερα με τον Λούκα Γιόβιτς.

Ο 25χρονος Σέρβος αντέδρασε πιο γρήγορα απ’ όλους, ανοίγοντας από κοντά το σκορ. Με το που ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, ήρθε και το δεύτερο γκολ των «ροσονέρι». Από βολέ του τερματοφύλακα Μάικ Μενιάν, ο Κρίστιαν Πούλισικ προχώρησε με την μπάλα στα πόδια και πλάσαρε για το 2-0.

Από εκτέλεση κόρνερ του Γιόβιτς, ο Φικαγιό Τομόρι έκανε το 3-0 στο 74ο λεπτό, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του Στέφανο Πιόλι, η οποία πλησίασε εκ νέου στους τέσσερις πόντους την πρωτοπόρο Γιουβέντους και στους τρεις την Ιντερ που δίνει αύριο (3/12) ντέρμπι με τη Νάπολι στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα Στάντιουμ».

Η Φροζινόνε, από την άλλη, γνώρισε την πέμπτη σερί εκτός έδρας ήττα της, καταφέρνοντας απλά να μειώσει με τον Μάρκο Μπρεσιανίνι, που είχε περάσει ως αλλαγή, στα τελευταία λεπτά.

Νωρίτερα, σημαντικό βαθμό, που θα τη βοηθήσει στην προσπάθεια της ν’ αποφύγει τον υποβιβασμό, πήρε η Εμπολι στη Γένοβα και στην έδρα της Τζένοα με 1-1 ενώ η Λάτσιο χάρη σε ένα γρήγορο γκολ του Πέδρο κατέβαλε την αντίσταση της Κάλιαρι στο «Ολίμπικο».

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 14ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Serie A:

Μόντσα-Γιουβέντους 1-2

(90΄+2 Καρμπόνι – 12΄ Ραμπιό, 90΄+4 Γκάτι)

Τζένοα-Έμπολι 1-1