H Φενερμπαχτσέ κατάφερε να υπερασπιστεί στην παράταση (81-81κ.α.) την έδρα της απέναντι στη μαχητική Μπάγερν Μονάχου, πανηγυρίζοντας την τρίτη διαδοχική νίκη της και 13η στο σύνολο, με την οποία παρέμεινε στο… κόλπο της τετράδας.

Η τουρκική ομάδα επικράτησε με 98-91 των Γερμανών, για την 21η αγωνιστική της Euroleague, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην τέταρτη σερί ήττα τους και 13η στο σύνολο.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ήταν ανταγωνιστική σε όλο το 40λεπτο, εξαργυρώνοντας την ευστοχία της από μέση και μακρινή απόσταση, αλλά και τον έλεγχο των επιθετικών ριμπάουντ, στοιχεία τα οποία την επέτρεψαν να… ισοσταθμίσει την μεγάλη εμφάνιση του Σκότι Γουίλμπεκιν (30π. με 6/10 τρίποντα), που οδηγούσε την επίθεση της Φενέρ.

Ο ίδιος μάλιστα ήταν αυτός που που με τρίποντο υπό πίεση διαμόρφωσε το 81-78 στα 10΄΄ για τη λήξη της κανονικής διάρκειας, πριν κάνει λάθος στην τελευταία επίθεση της Μπάγερν και με φάουλ του σε προσπάθεια του Φρανσίσκο από τα 6,75 στείλει τον αντίπαλο στη γραμμή των βολών, όπου με 3/3 έγραψε το 81-81 και οδήγησε το ματς στην παράταση. Το επιπλέον πεντάλεπτο όμως εξελίχθηκε σε… μονόλογο των γηπεδούχων, οι οποίοι με επιμέρους σκορ 17-10 έφτασαν στο τελικό 98-91.

Άξιος συμπαραστάτης του Γουίλμπεκιν, ο Ντισόν Πιέρ με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ 13 πρόσθεσε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ. Ο Νικ Καλάθης έμεινε στο παρκέ για 31 λεπτά με απολογισμό 6 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης αγωνίστηκε για μόλις 5 λεπτά, μένοντας στους 2 πόντους.

Από την Μπάγερν πάλεψε ο Σιλβέιν Φρανσίσκο με 21 πόντους, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 38-39, 57-59, 81-81, παρ. 98-91

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Μότλεϊ 12 (4 ριμπάουντ), Γουίλμπεκιν 30 (6/10 τρίποντα, 4 ασίστ), Σανλί 2, Παπαγιάννης 2, Μαχμούτογλου, Μπιμπέροβιτς 5 (2 ριμπάουντ), Πιέρ 15 (3/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 10 ριμπάουντ), Γκούντουριτς 8 (3 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ 13 (2/4 τρίποντα), Καλάθης 6 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάνταρ, Σεστίνα 5

ΜΠΑΓΕΡΝ (Λάσο): Βάιλερ-Μπαμπ 3 (6 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 21 (3/8 τρίποντα), Έντουαρντς 7 (1/2 τρίποντα), Γκίφαϊ, Ράντοντσιτς, Μπόνγκα 4, Μπολμάρο 2 (6 ασίστ), Λούτσιτς 11 (6 ριμπάουντ), Ομπστ 15 (5/9 τρίποντα), Χάρις 8 (4 ριμπάουντ), Μπράνκοβιτς 4, Μπούκερ 16 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ)