Το γκολ του Παντελή Χατζηδιάκου στο 71΄ «έσωσε την παρτίδα» για την Άλκμααρ και με το 1-1 απέναντι στη Μπραν, η ολλανδική ομάδα έμεινε «ζωντανή» στο παιχνίδι της πρόκρισης στους ομίλους ενόψει της ρεβάνς στη Νορβηγία.

Ο διεθνής κεντρικός αμυντικός έπαιξε σε όλο το 90λεπτο, όπως και ο Βαγγέλης Παυλίδης, ο οποίος δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα.

Για 77 λεπτά ο ΑΠΟΕΛ κρατούσε το μηδέν στην άμυνα στην «Γκελάμκο Αρένα» απέναντι στη Γάνδη, ωστόσο, οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να πετύχουν δύο γκολ (Φοφάνα, Χονγκ Χιουν-Σέοκ στο 90΄+2) και με το 2-0 να έχουν τον πρώτο λόγο στη ρεβάνς του «ΓΣΠ».

Με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο (δύο ο Τολάι στο 58΄ και 67΄) η Μπαλκάνι «καθάρισε» επί της ουσίας από το πρώτο ματς με την ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (4-1) την υπόθεση πρόκριση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των πρώτων αναμετρήσεων για τα Play Offs του Europa Conference League (οι αγώνες ρεβάνς θα διεξαχθούν στις 31 Αυγούστου) έχουν ως εξής:

Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία)-Ντνίπρο (Ουκρανία) 1-1

Χιμπέρνιαν (Σκωτία)-Άστον Βίλα (Αγγλία) 0-5

Αστάνα (Καζακστάν)-Παρτιζάνι (Αλβανία) 1-0

Τόμπολ Κοστανάι (Καζακστάν)-Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία) 1-2

Στρούγκα (Βόρεια Μακεδονία)-Μπρέινταμπλικ (Ισλανδία) 0-1

Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία)-Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) 0-4

Νόρτζελαντ (Δανία)-Παρτιζάν (Σερβία) 5-0

Φαρούλ Κοντσάντσα (Ρουμανία)-Ελσίνκι (Φινλανδία) 2-1