Η ξέφερενη πορεία της Παρί Σεν Ζερμέν προς τον τίτλο της Ligue 1 συνεχίζεται. Αν και η ομάδα του Λουίς Ενρίκε αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο από το 40ο λεπτό, λόγω της αποβολής του Μπεράλντο, αυτό δεν την εμπόδισε να περάσει νικηφόρα από το «Βελοντρόμ» με 2-0 επί της Μαρσέιγ και να «εκτοξεύσει» τη διαφορά από την 2η Μπρεστ στο +12, επτά αγωνιστικές (27η) πριν από το φινάλε της σεζόν!

Να σημειωθεί ότι στο 58′ οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση με τον Βερετού, αλλά μετά την χρήση του VAR το γκολ δεν μέτρησε (διαπιστώθηκε ότι υπήρξε οφσάιντ). Τα πάντα τελείωσαν στο 85′  με το δεύτερο γκολ των «πρωτευουσιάνων», που προήλθε από τη συνεργασία των Ασένσιο (ασίστ) και Ράμος (σκόρερ), οι οποίοι είχαν περάσει αλλαγή στο ίδιο λεπτό στο β΄ ημίχρονο (64′ ).

Με δύο γκολ μέσα σε ένα τρίλεπτο (71΄-73΄) από τους Σεναγιά και Σεμπά, η Στρασμπούρ επικράτησε 2-0 της Ρεν και απομακρύνθηκε αισθητά από τη ζώνη του υποβιβασμού. Η ομάδα της Βρετάνης, από την πλευρά της, έμεινε στην όγδοη θέση και βλέπει τις ελπίδες για ανανέωση του ευρωπαϊκού της «διαβατηρίου» να περιορίζονται.

Η 27η αγωνιστική:

Λιλ-Λανς 2-1 (9΄, 60΄ Ζεγκρόβα – 78΄ Ουαχί)

Μετς-Μονακό 2-5 (79΄ Ντιαλό, 84΄ Σανέ – 4΄ Μιναμίνο, 10΄ Ακλιούς, 16΄ Βάντερσον, 76΄, 88΄ Μπάλογκαν)

Λιόν-Ρεμς 1-1 (65΄ Νουάμα – 55΄ Οκούμου)

Λοριάν-Μπρεστ 0-1 (86΄ Ντελ Καστίγιο)

Νις-Ναντ 1-2 (71΄πεν. Μοφί – 19΄ Αμπλίν, 76΄πεν. Μοχάμεντ)

Κλερμόν-Τουλούζ 0-3 (8΄πεν., 79΄ Σιερό, 73΄ Νταλίνγκα)

Χάβρη-Μονπελιέ 0-2 (72΄ Φερί, 80΄ Ζιλιάν)

Στρασμπούρ-Ρεν 2-0 (71΄ Σεναγιά, 73΄ Σεμπά)

Μαρσέιγ-Παρί Σεν Ζερμέν 0-2 (53΄ Βιτίνια, 85΄ Ράμος)