Με τρία γκολ στο β΄ ημίχρονο η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε 3-1 της Μετς και ολοκλήρωσε χωρίς απώλειες τον τελευταίο αγώνα της για το 2023. Δυο γκολ σημείωσε ο Κιλιάν Εμπαπέ που έφτασε τα 18 στη Ligue 1 και γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο τα 25α γενέθλιά του. Μπορεί να είναι ακόμα νέος, αλλά η καριέρα του εκτείνεται πλέον σε διάστημα οκτώ ετών αφού έκανε ντεμπούτο στα 17 με τη φανέλα της Μονακό και έκτοτε έχει πετύχει 265 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις!

Σε αυτή τη 17η αγωνιστική οι Παριζιάνοι διατήρησαν τη διαφορά των 5 βαθμών από τη Νις, η οποία δυσκολεύτηκε πολύ εναντίον της Λανς, αλλά νίκησε 2-0 με δύο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών (76΄-78΄) του Τερέμ Μοφί. Τρίτη είναι η Μονακό που πέρασε με ανατροπή από την έδρα της Τουλούζ, με δύο γκολ του Μπεν Γεντέρ και παρότι έμεινε με 10 παίκτες από το 52΄ λόγω αποβολής του Γκολόβιν. Στην 4η θέση βρίσκουμε την έκπληξη της σεζόν, τη Μπρεστ η οποία ανέδειξε έναν νέο σταρ στη νίκη της 4-0 επί της Λοριάν. Όλα τα γκολ τα πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο ο Καμορί Ντουμπιά, ο 20χρονος (2003) μεσοεπιθετικός από το Μάλι, που ήταν… ασυγκράτητος με χατ-τρικ μέσα σε 7 λεπτά! Ο νεαρός άσος, που μάλιστα αντικαταστάθηκε στο μέσο του β΄ ημιχρόνου, αγωνίζεται ως δανεικός από τη Ρεμς, η οποία πήρε πολύτιμη νίκη (1-0) επί της Χάβρης και παραμένει κοντά στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη. Ακόμα πιο μικρός είναι ο παίκτης που έκρινε το ματς Κλερμόν-Ρεν 1-3. Το κρίσιμο δεύτερο γκολ των νικητών σημείωσε στο 88΄ ο Ντεζιρέ Ντουέ, μόλις 18 ετών (2005), από ασίστ του μεγαλύτερου αδελφού του, Γκουελά Ντουέ!

Τέλος, η Λιόν που διάγει μια πολύ κακή σεζόν, πήρε βαθιά «ανάσα» με το 1-0 επί της Ναντ, με «λυτρωτή» τον έμπειρο Λακαζέτ και αφού άντεξε με παίκτη λιγότερο για πάνω από 10 λεπτά μετά την αποβολή του Λόβρεν με απευθείας κόκκινη στο 84΄.