Τρία λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο αρκούσαν στη Λειψία για να μετατρέψει το 1-1, σε 3-1 επί της Φράιμπουργκ, στο τελευταίο παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Οι «Ταύροι», μετά την πρόκρισή τους στα νοκ άουτ του Champions League με το 2-1 επί του Ερυθρού Αστέρα την περασμένη Τρίτη (7/11) διατήρησαν το αήττητο απέναντι στη σημερινή τους αντίπαλο για 8ο σερί ματς ανεξαρτήτως έδρας, με τη σημερινή 5η νίκη να έρχεται με τα τέρματα των Οπέντα στο 78΄ (πέναλτι) και Μπαουμγκάρτνερ (είχε περάσει αλλαγή στο 68΄) στο 80΄.

Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League έβαλε 5 γκολ πριν από τρία 24ωρα στη Μπάτσκα Τόπολα, ωστόσο, απόψε το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει προσωρινά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Η ενδεκάδα της Φράιμπουργκ: Ατουμπόλου, Γκούλντε (89΄ Σμιντ), Λίνχαρτ, Γκίντερ, Βαϊσχάουπτ, Χόφλερ, Εγκεστάιν, Σιλντίγια, Γκρίφο (79΄ Γκρέγκοριτς), Ρολ (79΄ Ντόαν), Χόλερ (89΄ Αντάμου).

Η 11η αγωνιστική:

Γκλάντμπαχ-Βόλφσμπουργκ 4-0 (16΄ Κβανκάρα, 42΄ Ρέιτς, 64΄ Χόνορατ, 71΄ Πλεά)

Μπάγερν Μονάχου-Χαϊντενχάιμ 4-2 (14′, 44′ Κέιν, 72′ Γκερέιρο, 85′ Τσούπο – Μοτίνγκ-67′ Κλάιντιεστ, 70′ Μπέστε)

Άουγκσμπουργκ-Χοφενχάιμ 1-1 (53′ Ντεμίροβιτς – 23′ Βέγκχορστ)

Στουτγκάρδη-Ντόρτμουντ 2-1 (42′ Ουντάβ, 83′ πεν. Γκιρασί – 36′ Φίλκρουγκ)

Ντάρμστατ-Μάιντς 0-0

Μπόχουμ-Κολωνία 1-1 (25΄ Ντάσνερ – 54΄ Σέλκε)

Λεβερκούζεν-Ουνιόν Βερολίνου 4-0 (23′ Γκριμάλντο, 57′ Κουσουνού, 73′ Τα, 83′ Τέγια)

Βέρντερ Βρέμης-Άϊντραχτ Φρανκφούρτης 2-2 (45′ πεν. Ντακς, 50′ Μπόρε-65′ Σκίρι, 75′ Σμόλτσιτς)

Λειψία-Φράιμπουργκ 3-1 (6΄ Σίμονς, 78΄ πεν. Οπέντα, 80΄ Μπαουμγκάρτνερ – 45΄+6 Ρολ)