Η ξέφρενη πορεία της Ίντερ και το σερί των 4 νικών στη Serie A σταμάτησε στη Γένοβα, με τους «νερατζούρι» να… τρακάρουν πάνω στην πολύ καλά οργανωμένη αμυντική γραμμή της Τζένοα και να μένουν στο ισόπαλο 1-1 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής. Αποτέλεσμα που προσφέρει πλέον μία καλή ευκαιρία στη Γιουβέντους, εφόσον νικήσει τη Ρόμα το Σάββατο (30/12) να μειώσει στους δύο βαθμούς την απόστασή της απ’ την κορυφή.

Χωρίς τον τραυματία Λαουτάρο Μαρτίνες στη σύνθεσή τους οι παίκτες του Σιμόνε Ιντσάγκι βρήκαν πρώτοι δίχτυα με το γκολ του Αρναούτοβιτς στο 42′, όμως η Τζένοα έφερε το ματς στα ίσα στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου με τον Ντράγκουσιν και κράτησε το βαθμό της ισοπαλίας ως το φινάλε, μένοντας πολύ μακριά απ’ την επικίνδυνη ζώνη.

Στο «Olimpico» της Ρώμης, η Λάτσιο βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ τη Φροζινόνε στο 57′ μετά το γκολ του Σούλε, όμως κατάφερε να φέρει τα πάνω-κάτω μέσα σε τρία λεπτά με τα τέρματα των Καστελάνος (70′) και Ίσακσον (72′) και «σφράγισε» τη νίκη της στο 84′ με τον Πάτρικ, ανεβαίνοντας πια σε απόσταση… βολής απ’ τα ευρωπαϊκά «εισιτήρια».

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 18ης αγωνιστικής στη Serie A και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Φιορεντίνα-Τορίνο 1-0