Τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς πήρε η Μαγιόρκα επικρατώντας 1-0 της Σεβίλλης, σε αναμέτρηση της 16ης αγωνιστικής της La Liga. To μοναδικό γκολ σημείωσε ο Καναδός Κάιλ Λάριν στο 11ο λεπτό, ανεβάζοντας την ομάδα του στη 15η θέση της βαθμολογίας, μία πιο πάνω από τη Σεβίλλη που διανύει μια τραγική σεζόν μέχρι τώρα.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της, καθώς πέρασε από το «Θεράμικα» με το εμφατικό 3-0 επί της Βιγιαρεάλ και πραμένει σταθερά στη «μάχη» της τετράδας. Μέσα σε λίγα λεπτά, προς το τέλος του α΄ ημιχρόνου, οι Βάσκοι καθάρισαν το παιχνίδι, όταν με γκολ των Μερίνο (38΄), Θουμπιμέντι (41΄) και Κούμπο (45+4΄) πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό. Όσο για τη Βιγιαρεάλ, μπορεί να προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Europa League σε βάρος του Παναθηναϊκού, όμως στην Ισπανία παραπαίει και βρίσκεται στη 12η θέση με… καθοδική τάση.

Στο μεταξύ, δύο πολύτιμους βαθμούς έχασε σήμερα στη Σεβίλη και στην έδρα της Μπέτις η Ρεάλ Μαδρίτης (1-1). Ο Τζουντ Μπέλιγχαμ βρήκε ξανά δίχτυα ανοίγοντας το σκορ στο 53ο λεπτό, αλλά η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι πίεσε για την ισοφάριση και τα κατάφερε στο 66′ με τον Ρουϊμπάλ. Νωρίτερα, με το γκολ του Κίριαν Ροντρίγκες στο 31ο λεπτό η Λας Πάλμας πήρε σπουδαία νίκη στην έδρα της Αλαβές με 1-0. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, έχασαν αρκετές ευκαιρίες, με δύο μάλιστα δοκάρια, αλλά δεν ήταν αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια και η Λας Πάλμας κατάφερε ν’ αρπάξει τους τρεις βαθμούς.