Το πρώτο της «τρίποντο» στην εφετινή LaLiga πανηγύρισε τη Δευτέρα η Αλαβές και μάλιστα με μεγάλη ανατροπή επί της Σεβίλλης στο Μεντιθορότθα, για την 2η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η λήξη της αναμέτρησης βρήκε τους γηπεδούχους νικητές με 4-3, λίγες ημέρες μετά την ήττα των Ανδαλουσιανών στο ευρωπαϊκό Super Cup.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 41΄ με 2-1, αλλά τρία λεπτά αργότερα η Αλαβές κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 με τον Ντουάρτε και να πάρει ήσυχη τον δρόμο προς τα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη ανέλαβε δράση ο Κίκε Γκαρσία και με δύο προσωπικά τέρματα έγραψε στο 59΄ το 4-2 για τους γηπεδούχους. Η Σεβίλλη προσπάθησε να φύγει έστω με την ισοπαλία, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μιρ σε 4-3, που ήταν και το τελικό σκορ. Με την αποψινή αποτυχία η ομάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιλιμπάρ παρέμεινε χωρίς βαθμό στο πρωτάθλημα, καθώς είχε προηγηθεί η εντός έδρας ήττα (2-1) από την Βαλένθια στην πρεμιέρα.