Ένα πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο 85΄, επέτρεψε στην Μπαρτσελόνα να αποφύγει δεύτερη… γκέλα νωρίς-νωρίς στη φετινή La Liga. Οι «μπλαουγκράνα» δυσκολεύτηκαν πολύ στην Παμπλόνα απέναντι στη μαχητική Οσασούνα, αλλά κατάφεραν να «αποδράσουν» με 2-1 και να παραμείνουν στη δεύτερη θέση της κατάταξης, μαζί με την Τζιρόνα, δύο βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Ρεάλ.

Ο Τερ Στέγκεν κράτησε σε δύο περιπτώσεις το «μηδέν», πριν έρθει ο Κουντέ να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και ισοφάρισαν στο 76΄ με τον Άβιλα, με τον Τσάβι να αντιδρά περνώντας στο ματς τον Ζοάο Φέλιξ, που έκανε το ντεμπούτο του με τους Καταλανούς, δύο ημέρες μετά την μεταγραφή του (ως δανεικός) από την Ατλέτικο. Στο φινάλε, όμως, τη λύση στην Μπαρτσελόνα έδωσε ο Λεβαντόφσκι, που κέρδισε πέναλτι από τον Κατένα (ο οποίος αποβλήθηκε) και «έγραψε» από την άσπρη βούλα το τελικό 1-2.

Η 4η αγωνιστική:

Κάντιθ-Βιγιαρεάλ 3-1 (18΄ Ράμος, 30΄πεν, 50΄ Ματσίς – 10΄ Σόρλοθ)

Αλμερία-Θέλτα 2-3 (54΄ Ακιέμε, 68΄ Αρίμπας – 24΄ Νούνιες, 33΄ Λάρσεν, 87΄ Σβέντμπεργκ)

Σοσιεδάδ-Γρανάδα 5-3 (9΄, 44΄ Κούμπο, 59΄ Θουμπιμέντι, 67΄ Μπαρενετσέα, 76΄αυτ. Μπος – 35΄αυτ. Λε Νορμάν, 83΄ Μπογέ, 90+9΄ Θαραγόθα)

Ρεάλ Μαδρίτης-Χετάφε 2-1 (47΄ Χοσέλου, 90+5΄ Μπέλιγχαμ – 11΄ Μαγιοράλ)

Αλαβές-Βαλένθια 1-0 (6΄αυτ. Οζκατσάρ)

Μπέτις-Ράγιο Βαγεκάνο 1-0 (53΄ Γουίλιαν Ζοσέ)

Τζιρόνα-Λας Πάλμας 1-0 (88΄ Πορτού)

Μαγιόρκα-Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-0

Οσασούνα-Μπαρτσελόνα 1-2 (76΄ Αβιλα – 45+1΄ Κουντέ, 85΄πεν. Λεβαντόφσκι)