Εκεί που φαίνεται πως η Αλμερία πλησιάζει στην πρώτη της νίκη στη LaLiga από την έναρξη της περιόδου, πάντα κάτι συμβαίνει στο φινάλε και δεν τα καταφέρνει. Στο «Power Horse Stadium», η ομάδα του Γκαριτάνο μέχρι το 80΄ κρατούσε το προβάδισμα επί της Σεβίλλης με το γκολ του Εμπάρμπα από το 39΄, ωστόσο, το μόνο που πέτυχε ήταν να «σώσει την παρτίδα» στο 90΄+5 και να πάρει την 10η ισοπαλία της στο πρωτάθλημα σε 28 αγωνιστικές (18 ήττες).

Για τη Σεβίλλη που αναζητεί ακόμη βαθμούς για να ξεκαθαρίσει οριστικά με την υπόθεση παραμονή το τελικό αποτέλεσμα μόνο επιτυχία δεν μπορεί να θεωρηθεί. Οι Ανδαλουσιάνοι μέσα σε 5 λεπτά έφεραν τα πάνω κάτω με τα γκολ των Λουκεμπάκιο και Οκάμπος (81΄-86΄), αλλά στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μιλοβάνοβιτς τους «πήρε τη μπουκιά από το στόμα».

Η 28η αγωνιστική:

Μπαρτσελόνα-Μαγιόρκα 1-0 (73΄ Γιαμάλ)

Βαλένθια-Χετάφε 1-0 (40′ Ντούρο)

Κάντιθ-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-0 (24′, 64′ Χουάνμι)

Γρανάδα-Σοσιεδάδ 2-3 (21΄ πεν, 45΄+3 Ουζούνι – 34΄ Σαντίκ, 80΄ Λε Νορμνάντ, 85΄ Αντρέ Σίλβα)

Τζιρόνα-Οσασούνα 2-0 (13΄ Πορτου, 87΄ Σάβιο)

Αλαβές-Ράγιο Βαγεκάνο 1-0 (44′ Κοροσάμπελ)

Λας Πάλμας-Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-2 (31′ Γκουρουθέτα, 66′ Βιβιάν)

Ρεάλ Μαδρίτης-Θέλτα 4-0 (21΄ Βινίσιους, 79΄ αυτ. Γκουαΐτα, 88΄ αυτ. Ντομίνγκες, 90΄+4 Γκουλέρ)

Μπέτις-Βιγιαρεάλ 2-3 (30΄ Ροντρίγκες, 45΄+2 Γουίλιαν Χοσέ – 41΄ Μπαένα, 48΄ αυτ. Παπασταθόπουλος, 67΄ Σόρλοτ)

Αλμερία-Σεβίλλη 2-2 (38΄ Εμπάρμπα, 90΄+5 Μιλοβάνοβιτς – 81΄ Λουκεμπάκιο, 86΄ Οκάμπος)