Έχασε τη μάχη για τη ζωή ο φίλαθλος ο οποίος υπέστη ανακοπή στα πρώτα λεπτά του αγώνα Γρανάδα-Αθλέτικ Μπιλμπάο, στις κερκίδες του «Λος Καρμένες». Η αναμέτρηση διεκόπη αμέσως μόλις το συμβάν έγινε γνωστό, με τον γκολκίπερ της Αθλέτικ Ουνάι Σιμόν να αντιλαμβάνεται πρώτος τι συνέβη και να ενημερώνει τον διαιτητή.

Στο σημείο έσπευσαν οι γιατροί των δύο ομάδων, που έκαναν καρδιοαναπνευστική ανάνηψη στον φίλαθλο και οι υπόλοιποι γύρω του κρατούσαν ένα λευκό σεντόνι, ώστε να μην υπάρχουν τηλεοπτικά πλάνα.

Στη συνέχεια ο άτυχος φίλαθλος μεταφέρθηκε στο ιατρείο του γηπέδου όπου συνεχίστηκαν οι προσπάθειες ανάνηψής του με τους παίκτες να έχουν αποσυρθεί στα αποδυτήρια και να αναμένουν για τη συνέχεια του αγώνα, μόλις θα μάθαιναν ότι όλα εξελίχθηκαν με αίσιο τρόπο. Δυστυχώς αυτό δεν έγινε ποτέ…

Λίγο αργότερα ανακοινώθηκε από τα μεγάφωνα του γηπέδου ο θάνατος του άτυχου άνδρα και η απόφαση αναβολής του αγώνα, ενώ ένα παρατεταμένο χειροκρότημα ακούστηκε από τις κερκίδες, στη μνήμη του αδικοχαμένου οπαδού.

Το ματς διεκόπη με το σκορ στο 1-0 υπέρ της Αθλέτικ και η La Liga θα αποφασίσει πότε θα διεξαχθούν τα υπολοιπόμενα 72 λεπτά της αναμέτρησης της 16ης αγωνιστικής.