Η Βαλένθια ήταν σε καλύτερη κατάσταση από τη Λας Πάλμας βάσει των αποτελεσμάτων τους στη LaLiga, ωστόσο, η ομάδα από τα Κανάρια Νησιά ήταν αυτή που έφυγε με το «τρίποντο» (2-0), χάρις στα γκολ του Άλεξ Σουάρεθ και του Μαρκ Καρντόνα στο φινάλε της αναμέτρησης της 24ης αγωνιστικής.

Ένα λεπτό πριν το 90΄ ο 30χρονος αμυντικός των γηπεδούχων με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στην Λας Πάλμας και στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε ο 28χρονος Ισπανός επιθετικός να «σφραγίσει» την 3η τους νίκη στις τελευταίες 8 αγωνιστικές και ταυτόχρονα το δικαίωμα να ελπίζουν στο όνειρο της εξόδου στην Ευρώπη.

Για τις «νυχτερίδες», που προέρχονταν από 5 νίκες στα 6 πιο πρόσφατα παιχνίδια τους, η σημερινή ήττα μπορεί ν΄ αποδειχθεί καθοριστική στη μάχη για ένα ευρωπαϊκό «εισιτήριο» της επόμενης περιόδου.