Το ξέσπασμα της Αταλάντα στο πρώτο 15λεπτο της αναμέτρησης με την Φροζινόνε απέφερε τρία γκολ στο διάστημα 8΄ έως 14΄, με τους «μπεργκαμάσκι» να επικρατούν σα σε προπόνηση με 5-0 και να μπαίνουν γερά στο παιχνίδι της εξόδου του Champions League.

Η ομάδα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι έχοντας εξαιρετική ψυχολογία μετά την πρόκριση στους ημιτελικούς του Κυπέλλου εις βάρος της Μίλαν μέσα στο «Σαν Σίρο», πήρε «εκδίκηση» για την ήττα του πρώτου γύρου στην έδρα της σημερινής της αντιπάλου, τελειώνοντας από πολύ νωρίς τον αγώνα με τα γκολ των Κουπμάινερς, Ένστερον και Ντε Κετελάρ.

Το 4-0 έκανε στο 84΄ ο Ζαπακόστα, τριάντα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, ενώ το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε στο 90΄ ο Χολμ.

Ήταν η 7η νίκη για την Αταλάντα στα τελευταία 9 ματς ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (έχει ακόμη μία ισοπαλία και μόλις μία ήττα), ενώ για τους φιλοξενούμενους η 5η σερί ήττα στη Serie A.

Η 20η αγωνιστική:

Τζένοα-Τορίνο 0-0

Νάπολι-Σαλερνιτάνα 2-1 (45΄+4 πεν. Πολιτάνο, 90΄+6 Ραχμάνι – 29΄ Καντρέβα)

Βερόνα-Έμπολι 2-1 (3΄ Τζούριτς, 56΄ Ενγκονγκέ – 64΄ Ζουρκόβσκι)

Μόντσα-Ίντερ 1-5 (69΄ πεν. Πεσίνα – 12΄ πεν., 61΄ Τσαλχάνογλου, 14΄, 84΄ πεν. Μαρτίνες, 88΄ Τουράμ)

Λάτσιο-Λέτσε 1-0 (58′ Αντερσον)

Κάλιαρι-Μπολόνια 2-1 (31′ Πετάνια, 69′ αυτ. Καλαφόρι-24′ Ορσολίνι)

Φιορεντίνα-Ουντινέζε 2-2 (56′ Μπελτράν, 87′ πεν. Νζολά-10′ Λόβριτς, 73′ Τοβέν)

Μίλαν-Ρόμα 3-1 (11΄ Αντλί, 56΄ Ζιρού, 84΄ Ερνάντες – 69΄ πεν. Παρέδες)

Αταλάντα-Φροζινόνε 5-0 (8΄πεν. Κουπμάινερς, 13΄ Έντερσον, 14΄ Ντε Κετελάρ, 84΄ Ζαπακόστα, 90΄ Χολμ)