Τρία γκολ σε διάστημα οκτώ λεπτών στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου διαμόρφωσαν το τελικό 2-1 της Μίλαν επί της Φιορεντίνα στο «Αρτέμιο Φράνκι», στο πλαίσιο της 30ής αγωνιστικής της Serie A.

Οι «ροσονέρι» νίκησαν για 2η φορά τους «βιόλα» στο πρωτάθλημα και απέκτησαν προβάδισμα έξι βαθμών από την τρίτη της κατάταξης, Γιουβέντους, στην άτυπη μεταξύ τους μάχη για την κατάκτηση της 2ης θέσης του ιταλικού πρωταθλήματος.

Ο Λόφτους-Τσικ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Μιλάνου στο 47΄, τρία λεπτά μετά ο Ντάνκαν ισοφάρισε για τους γηπεδούχους και στο 53΄ ο Λεάο (σ.σ. είχε δώσει την ασίστ στο πρώτο γκολ) διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Με… buzzer beater του Άνταμ Μάρουσιτς, στο 3ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, η Λάτσιο επικράτησε 1-0 της Γιουβέντους στο «Ολίμπικο», στο σημαντικότερο παιχνίδι της 30ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Ρώμης εξασφάλισε ένα πολύτιμο «τρίποντο» και ανέβηκε στην έβδομη θέση, ξεπερνώντας τη Νάπολι, ενώ η «σινιόρα βέκια» συμπλήρωσε τέσσερα διαδοχικά ματς χωρίς νίκη (δύο ισοπαλίες, δύο ήττες).

Ο Χρήστος Μανδάς ήταν και πάλι βασικός στην εστία των «λατσιάλι» και μάλιστα έκανε δύο καίριες επεμβάσεις προς το φινάλε του ημιχρόνου, σε ισάριθμες προσπάθειες του Κιέζα.

Νωρίτερα, η Αταλάντα πέρασε εντυπωσιακά από το στάδιο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα», καθώς επιβλήθηκε 3-0 της απερχόμενης πρωταθλήτριας Νάπολι και διατηρεί ακέραιες τις ελπίδες για έξοδο στο Champions League της επόμενος περιόδου (όπου πιθανότατα η Ιταλία θα έχει πέντε ομάδες).

Η Τορίνο νίκησε 1-0 τη Μόντσα με πέναλτι του Σανάμπρια, ενώ η Φροζινόνε απέσπασε ισοπαλία 1-1 από την Τζένοα, αλλά παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού.