Με καρδιά «χιλίων λεόντων» η Μίλαν πέρασε με νίκη 3-2 από το «Φρίουλι» παρότι η Ουντινέζε ήταν μπροστά στο σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο! Ο Γιοβιτς στο 83΄ και ο Οκαφόρ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, ολοκλήρωσαν τη μεγάλη ανατροπή για την ομάδα του Στέφανο Πιόλι (έφτασε τις 100 νίκες στο πρωτάθλημα), που βρίσκεται έξι βαθμούς μακριά από την πρωτοπόρο, Ίντερ.

Δυστυχώς το ματς σημαδεύτηκε από τα ρατσιστικά συνθήματα κατά του γκολκίπερ της Μίλαν, Μάικ Μαινιάν, ο οποίος αποχώρησε προσωρινά ως ένδειξη διαμαρτυρίας στο 35΄ και το ματς διακόπηκε για μερικά λεπτά.

Στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 21ης αγωνιστικής, απόλυτα επιτυχημένο ήταν το ντεμπούτο του Ντανιέλε Ντε Ρόσι στον πάγκο της Ρόμα. Ο θρύλος των «τζιαλορόσι» οδήγησε την ομάδα του στη νίκη 2-1 επί της Βερόνα στο «Ολύμπικο». Η ομάδα της Ρώμης προηγήθηκε στο α΄ ημίχρονο με Λουκάκου και Πελεγκρίνι, «αγχώθηκε» όταν στο 76΄ μείωσε με υπέροχο γκολ ο Φολορούνσο, αλλά κράτησε τους 3 βαθμούς με τους οποίους ανέβηκε στην 7η θέση της κατάταξης.

Η 21η αγωνιστική:

Ρόμα-Βερόνα 2-1 (19΄ Λουκάκου, 25΄ Πελεγκρίνι – 76΄ Φολορούνσο)

Ουντινέζε-Μίλαν 2-3 (42΄ Σάμαρτζιτς, 62΄ Τοβέν – 31΄ Λόφτους Τσικ, 83΄ Γιόβιτς, 90+3΄ Οκαφόρ)