Ακόμη ένα βήμα για την εξασφάλιση της συμμετοχής της στο νέο Champions League έκανε σήμερα (1/4) η Μπολόνια, που επικράτησε 3-0 της ουραγού Σαλερνιτάνα στο «Ρενάτο Νταλ΄Αρα», σε αναμέτρηση για την 30η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Τα γκολ των Ορσολίνι (14΄) και Σελεμέκερς (44΄) έβαλαν από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη των «ροσομπλού», με τον Μπάμπη Λυκογιάννη (που αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο) να διαμορφώνει το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις, σημειώνοντας το δεύτερο φετινό του τέρμα.

Η ομάδα του Τιάγκο Μότα, όχι μόνο εδραιώνεται στην τέταρτη θέση, αλλά μείωσε σε δύο βαθμούς τη διαφορά της από την τρίτη Γιουβέντους.

Για την -ουσιαστικά καταδικασμένη- Σαλερνιτάνα, ο Κώστας Μανωλάς ήταν βασικός και αντικαταστάθηκε στο 83΄ από τον Τζερόμ Μπόατενγκ, ενώ ο Τριαντάφυλλος Πασαλίδης έμεινε στον πάγκο.