Η ομάδα που «καιγόταν» για τη νίκη στο «Μπριαντέο» ήταν τελικά αυτή που την πήρε και, μάλιστα, πολύ εύκολα. Με δύο γκολ σε διάστημα πέντε λεπτών στο πρώτο μέρος (Πελεγκρίνι, Λουκάκου) η Ρόμα επικράτησε άνετα με 4-1 της «αδιάφορης» βαθμολογικά, Μόντσα, πλησίασε στο -1 από την 4η θέση (Μπολόνια) κι ελπίζει βάσιμα ότι η νέα σεζόν θα την βρει στους ομίλους του Champions League.

Το τρίτο γκολ των «Ρωμαίων» πέτυχε στο 63΄ ο Πάουλο Ντιμπάλα, ο οποίος σκόραρε σε δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική μετά το χατ τρικ που είχε σημειώσει με την Τορίνο το βράδυ της περασμένης Δευτέρας, ενώ λίγο πριν το φινάλε ο Παρέδες με πέναλτι έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των φιλοξενούμενων.

Οι γηπεδούχοι προέρχονταν από αήττητο σερί πέντε αγώνων και δύο συνεχόμενες νίκες, παρ΄ όλα αυτά η Ρόμα ήταν πιο αποφασισμένη για το «τρίποντο» και το απέδειξε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης παίζοντας αποκλειστικά και μόνο για τους τρεις βαθμούς.

Τα κατάφερε σχετικά εύκολα, έφτασε στις 5 νίκες στα έξι τελευταία ματς από τότε που ανέλαβε ο Ντανιέλε Ντε Ρόσι και, πλέον, στρέφει το ενδιαφέρον της στην πρώτη μάχη των «16» του Europa League με την Μπράιτον, το βράδυ της ερχόμενης Πέμπτης (7/03) στο «Ολίμπικο».

Όπως και στον πρώτο γύρο στο «Αρέκι», έτσι και σήμερα στο «Φρίουλι», Ουντινέζε και Σαλερνιτάνα έμειναν στο 1-1, αποτέλεσμα που δεν άφησε καμία από τις δύο ομάδες ικανοποιημένη, καθώς η μεν Ουντινέζε παρέμεινε κοντά στην επικίνδυνη ζώνη και περιμένει να δει τι θα κάνουν οι ομάδες που την ακολουθούν, η δε ουραγός Σαλερνιτάνα χρειάζεται μόνο νίκες για να ελπίζει στο θαύμα της παραμονής. Ο Κώστας Μανωλάς ξεκίνησε στην ενδεκάδα των φιλοξενούμενων, αλλά τραυματίστηκε στο 73΄ κι αντικαταστάθηκε από τον Τριαντάφυλλο Πασαλίδη.

Τέλος, η Φιορεντίνα δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα για ένα… ολόκληρο ημίχρονο στο Τορίνο. Έμεινε στο 0-0 εναντίον της «Γκρανάτα» που έχασε στις καθυστερήσεις του α΄ ημιχρόνου τον Σαμουέλε Ρίτσι με δύο «απανωτές» κίτρινες, την πρώτη για φάουλ, τη δεύτερη για διαμαρτυρία.

Η 27η αγωνιστική:

Λάτσιο-Μίλαν 0-1 (88΄ Οκαφόρ)

Ουντινέζε-Σαλερνιτάνα 1-1 (45΄+3 Καμαρά – 10΄ Τσαουνά)

Μόντσα-Ρόμα 1-4 (87΄ Καρμπόνι – 38΄ Πελεγκρίνι, 42΄ Λουκάκου, 63΄ Ντιμπάλα, 82΄ πεν. Παρέδες)

Τορίνο-Φιορεντίνα 0-0