Για 35 λεπτά η Ουντινέζε πίστευε ότι θα μπορούσε να πάρει αποτέλεσμα στο Μιλάνο εναντίον της Ίντερ. Στο ημίχρονο τα πάντα είχαν κριθεί, με τους «νερατζούρι» να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3-0 και τη νίκη στο… τσεπάκι! Τρία γκολ μέσα σε λιγότερο από ένα δεκάλεπτο έφταναν και περίσσευαν για την ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι, που έφτασε στη νίκη με το τελικό 4-0 και παραμένει στην κορυφή μετά τις αναμετρήσεις της 15ης αγωνιστικής της Serie A.

Νωρίτερα, η Μίλαν γνώρισε την ήττα με 3-2 στο Μπέργκαμο από την μαχητική Αταλάντα, στις καθυστερήσεις. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Λούκμαν (38′), για να ισοφαρίσει για τους «ροσονέρι» ο Ζιρού στις καθυστερήσεις του Α’ μέρους.

Οι «μπεργκαμάσκι» ήταν όμως καλύτεροι και στην επανάληψη και ο Λούκμαν βρήκε ξανά δίχτυα στο 55ο λεπτό. Στο 80′ ο Γιόβιτς ισοφάρισε για την ομάδα του Μιλάνου, αλλά στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μουριέλ χάρισε τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

Στο μεταξύ συνεχίζει να προβληματίζει η Λάτσιο, καθώς δεν μπόρεσε να νικήσει ούτε στην έδρα της Βερόνα (1-1) και έμεινε ακόμη πιο μακριά από την κορυφή, αυξάνοντας την πίεση στον Μαουρίσιο Σάρι, ο οποίος μόνο ασφαλής δεν πρέπει να νιώθει στον πάγκο των «λατσιάλι».

Η ομάδα της Ρώμης προηγήθηκε με τον Ζακάνι (23′), αλλά στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση και την πέτυχαν με τον Ανρί στο 70ο λεπτό, ενισχύοντας τις ελπίδες του για παραμονή στην κατηγορία. Να σημειωθεί πως από το 77′ η Βερόνα έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ντούντα.