Τη μεγαλύτερη έκπληξη έως τώρα στο πρωτάθλημα έκανε η Σασουόλο στο «Σαν Σίρο» του Μιλάνου, όπου με ανατροπή νίκησε με 2-1 την Ίντερ, η οποία πριν το παιχνίδι προερχόταν από το απόλυτο σερί νικών στη Serie A (5Χ5), ωστόσο, απόψε «προσγειώθηκε ανώμαλα» και, μάλιστα, μέσα στο σπίτι της!

Η ομάδα του Ιντσάγκι προηγήθηκε με το γκολ του Ντούμφρις σις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ωστόσο, στην επανάληψη η Σασουόλο έφερε τα πάνω κάτω με δύο γκολ από τους Μπαϊράμι και Μπεράρντι σε λιγότερο από 10 λεπτά.

Μετά από ένα μήνα η Νάπολι επέστρεψε στις νίκες με το εμφατικό 4-1 επί της Ουντινέζε. Από το 2-0 επί της Σασουόλο στις 27/08 οι πρωταθλητές της Serie A «μέτρησαν» τρία ματς χωρίς «τρίποντο» (τα δύο τελευταία ισόπαλα), με αποτέλεσμα να μείνουν πολύ μακριά από τις πρώτες θέσεις.

Απόψε δεν είχαν κανένα περιθώριο απέναντι στην εκ των ουραγών, Ουντινέζε, την οποία νίκησαν άνετα κι ανέβηκαν στην 5η θέση, πλησιάζοντας στο -4 από τις Ίντερ και Μίλαν που «συγκατοικούν» στην κορυφή.

Επιστροφή στα «τρίποντα» και για τη Λάτσιο, με το 2-0 επί της Τορίνο στο «Ολίμπικο». Οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τα δύο γκολ της δεύτερης νίκης τους στη Serie A στο β΄ ημίχρονο με τους Βετσίνο και Τζακάνι.

Η 6η αγωνιστική:

Γιουβέντους – Λέτσε 1-0 (57’ Μίλικ)

Κάλιαρι – Μίλαν 1-3 (29’ Λουβούμπο-40’ Οκαφόρ, 45’ Τομόρι, 60’ Λόφτους-Τσικ)

Έμπολι – Σαλερνιτάνα 1-0 (34’ Μπαλντάντσι)

Βερόνα – Αταλάντα 0-1 (13’ Κουπμάινερς)

Νάπολι – Ουντινέζε 4-1 (19’ πεν. Ζιελίνσκι, 39’ Οσιμέν, 74’ Κβαρατσχέλια, 81’ Σιμεόνε-80’ Σάμαρτζιτς)

Ίντερ – Σασουόλο 1-2 (45+1 Ντούμφρις-54’ Μπαϊράμι, 64’ Μπεράρντι)

Λάτσιο – Τορίνο 2-0 (56’ Βεσίνο, 75’ Τζακάνι)