Η Μαδρίτη είχε χώρο μόνο για μία απ’ τις δύο μεγάλες ομάδες της στους προημιτελικούς του «Copa del Rey» κι αυτή τη φορά εκείνη που… χαμογέλασε ήταν η Ατλέτικο, η οποία νίκησε τη Ρεάλ με 4-2 στην παράταση (2-2 κανοική διάρκεια) στο βροχερό «Metropolitano» και πήρε μία μικρή «ρεβάνς» για τον προ ημερών αποκλεισμό της απ’ τη «βασίλισσα» στον τελικό του Super Cup Ισπανίας. Τα γκολ των Γκριεζμάν και Ρικέλμε στην παράταση, χάρισαν στους «ροχιμπλάνκος» το «εισιτήριο» για τους «8» σ’ άλλο ένα καταπληκτικό παιχνίδι ανάμεσα στους δύο «αιώνιους» της Μαδρίτης.

Η Ρεάλ μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα, έχοντας την πρώτη «μεγάλη» φάση στο 11′ με την ατομική ενέργεια και το εξαιρετικό τελείωμα του Μπέλινγχαμ με το αριστερό που χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Όμπλακ.

Η Ατλέτικο όμως ανέβασε «στροφές» μετά το ημίωρο και στο 39′ πήρε «κεφάλι» στο σκορ με την κοντινή προβολή του Λίνο, από μπαλιά του Ντε Πολ και κακό διώξιμο του Ρούντιγκερ προς τα πίσω.

Η Ρεάλ, ωστόσο, κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, όταν από εκτέλεση φάουλ του Μόντριτς, ο Γιάν Όμπλακ έκανε κάκιστο υπολογισμό και με τη γροθιά του, έσπρωξε την μπάλα στο βάθος της εστίας του, σε μία τρομερή και σπάνια «γκέλα» για την ποιότητα, την εμπειρία και ην κλάση του διεθνούς Σλοβένου γκολκίπερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ροχιμπλάνκος» μπήκαν πολύ πιο δυνατά και ξαναπήραν το προβάδισμα από ένα λάθος που έκανε αυτή τη φορά ο τερματοφύλακας της Ρεάλ, Λούνιν. Από σέντρα του Ντε Πολ, η μπάλα κόντραρε πάνω στον Καμαβινγκά, όμως ο Λούνιν έκανε κάκιστη έξοδο, διώχνοντας χαμηλά με το ένα χέρι πάνω στον Ρούντιγκερ κι ο Άλβαρο Μοράτα που καιροφυλαχτούσε έκανε το 2-1.

Η Ατλέτικο έδωσε μετά γήπεδο στη Ρεάλ, προκειμένου να ψάξει ένα τρίτο γκολ σε κόντρα επιθέσεις, όμως οι «μερένχες» ήταν εκείνοι που πλησίασαν στο γκολ, όταν στο 77′ ο Ροντρίγο βρήκε χώρο για να εκτελέσει, όμως η μπάλα -αφού κόντραρε πρώτα στον Χιμένες- χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι κι απομακρύνθηκε ακολούθως απ’ τους αμυντικούς των γηπεδούχων.

Η πίεση της Ρεάλ συνεχίστηκε και στο 82′ επιβραβεύτηκε, όταν από ωραία συνεργασία των Κρος, Βινίσιους, η μπάλα κατέληξε στον Μπέλινγχαμ που σέντραρε «γλυκά» για τον Χοσέλου κι ο τελευταίος που μόλις είχε περάσει στο ματς ισοφάρισε σε 2-2 με κεφαλιά-ψαράκι, οδηγώντας τον αγώνα στην παράταση.

Στο έξτρα 30λεπτο «μίλησε» η κλάση του Αντουάν Γκριεζμάν. Στο 100ό λεπτό, ο Γάλλος άσος ξεκίνησε μία εντυπωσιακή προσπάθεια απ’ τα δεξιά, απέφυγε τον Βινίσιους και μπήκε στη περιοχή κι από πολύ πλάγια θέση με έναν «κεραυνό» έστειλε την μπάλα στον… ουρανο των διχτύων του Λούνιν.

Στο 119′ με τη Ρεάλ να έχει ανέβει πλέον πολύ ψηλά στο γήπεδο για να βρει γκολ ισοφάρισης, η Ατλέτικο «χτύπησε» στην κόντρα, με τον Ντεπάι να «σερβίρει» προς τον Ροντρίγο Ρικέλμε, ο οποίος έκανε με ψύχραιμο πλασέ το 4-2 και «σφράγισε» τη μεγάλη πρόκριση των «ροχιμπλάνκος».