Τη διαδικασία των πέναλτι χρειάστηκαν Τσέλσι και Φούλαμ για να ξεπεράσουν τα εμπόδια των Νιούκαστλ και Εβερτον, αντίστοιχα, παίρνοντας το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του Λιγκ Καπ Αγγλίας.

Οι «ανθρακωρύχοι» εκμεταλλεύτηκαν τα παιδαριώδη λάθη στην άμυνα των «μπλε» για να ανοίξουν το σκορ με τον Κάλουμ Γουίλσον στο 16ο λεπτό. Στη συνέχεια, το ματς στο «Στάμφορντ Μπριτζ» ήταν… μονόλογος για την ομάδα του Μαουρίτσιο Ποκετίνο που είχε πολλές ευκαιρίες, ανάμεσα σε αυτές και δοκάρι, για να ισοφαρίσει εν τέλει σε 1-1 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μικάιλο Μούντρικ.

Εκεί, για την ομάδα του Εντι Χάου, αποδείχθηκαν μοιραίοι οι Κίεραν Γουόκερ και Ματ Ρίτσι, με τον πρώτο να αστοχεί και τον Ντόρντε Πέτροβιτς να αποκρούει το πέναλτι του δεύτερου. Με σκορ 4-2 η Τσέλσι άφησε εν τέλει εκτός διοργάνωσης την περυσινή φιναλίστ.

Στα πέναλτι, επίσης, έλυσαν τις διαφορές τους Εβερτον και Φούλαμ. Η κανονική διάρκεια στο «Γκούντισον Παρκ» βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες με σκορ 1-1 (82’ Μπέτο – 41’αυτ. Μάικλ Κιν).

Οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στην ψυχοφθόρο διαδικασία. Εκεί, ο Τζόρνταν Πίκφορντ απέκρουσε το (όγδοο στη σειρά) πέναλτι του Μπόμπι Ντεκορντόβα-Ράιντ, αλλά τον μιμήθηκε αμέσως μετά ο Μπερντ Λένο στην εκτέλεση του Αμαντού Ονάνα. Με τη βοήθεια του δοκαριού, ο Γερμανός τερματοφύλακας απέκρουσε το πέναλτι του Ιντρίσα Γκουέι, με τον Τοσίν Ανταραμπιογιό να ευστοχεί στο 16ο, δίνοντας στην ομάδα του Μάρκο Σίλβα την πρόκριση με 7-6.

Το εισιτήριο πήρε και η Μίντλεσμπρο που θα εκπροσωπήσει την Τσάμπιονσιπ στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Η «Μπόρο» επιβεβαίωσε τη διαφορά (μίας) κατηγορίας απέναντι στην Πορτ Βέιλ, κερδίζοντας εύκολα με 3-0 (11’ Τζόναθαν Χόσον, 23’ Μόργκαν Ρότζερς, 53’ Ματ Κρουκς) εκτός έδρας.

Τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της προημιτελικής φάσης στο League Cup Αγγλίας έχουν ως εξής:

Έβερτον-Φούλαμ 1-1 (6-7 στα πέναλτι)

Πορτ Βέιλ-Μίντλεσμπρο 0-3

Τσέλσι-Νιούκαστλ 1-1 (4-2 στα πέναλτι)