Η Λίβερπουλ, με τον Κώστα Τσιμίκα στην αρχική ενδεκάδα, δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση της μαχητικής Νόριτς και να πάρει τη νίκη με 3-1, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Premier League. Μάλιστα η ομάδα του Ντιν Σμιθ κατάφερε να προηγηθεί μέσα στο «Άνφιλντ» με το γκολ του Ράσιτσα στο 48ο λεπτό, αλλά στη συνέχεια ανέλαβαν δράση τα μεγάλα αστέρια των «κόκκινων», οι Σάντιο Μανέ (64′, ισοφάρισε από ασίστ του Τσιμίκα) και Μοχάμεντ Σαλάχ (67′) και κατάφεραν ν’ ανατρέψουν την κατάσταση, με τον Ντίαζ να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 81ο λεπτό.

Δύσκολη ήταν και η νίκη της Τσέλσι στο ντέρμπι του Λονδίνου στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας με 1-0. Η ομάδα του Τόμας Τούχελ δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά ο Ζίγιεχ με γκολ στο 89ο λεπτό τη «λύτρωσε» και χάρισε τη νίκη στους «μπλε». Τέλος η Μπέρνλι πήρε σπουδαία νίκη μέσα στην έδρα της Μπράιτον με 3-0 και αναπτέρωσε τις ελπίδες για την παραμονή στην κατηγορία, όπως και η Γουότφορντ στην έδρα της Άστον Βίλα (1-0).