Δυσκολεύτηκε η Λίβερπουλ, αλλά τελικά κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση της Μπέρνλι, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής στην Premier League, να πάρει τη νίκη με 3-1 και να επιστρέψει στην κορυφή της βαθμολογίας. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ προηγήθηκε με τον Ζότα (31′), αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 45ο λεπτό με τον Ο’Σι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «κόκκινοι» ανέβασαν την απόδοση τους και πήραν τους τρεις βαθμούς με τα γκολ των Ντίας (52′) και Νούνιες (79′). Να σημειωθεί πως η σημερινή ημέρα ήταν ξεχωριστή για το θρυλικό «Ανφιλντ», καθώς σημειώθηκε ρεκόρ προσέλευσης σε επίπεδο πρωταθλήματος, καθώς η διοίκηση πήρε άδεια ασφαλείας για επιπλέον 2.421 φιλάθλους.

Συγκεκριμένα άνοιξε η ανώτερη βαθμίδα της νέας κερκίδας του γηπέδου, η «Road Stand», γεγονός που σημαίνει ότι το σημερινό ματς παρακολούθησαν 60.725 φίλαθλοι. Μέχρι πρότινος το ρεκόρ προσέλευσης που κατείχε η Λίβερπουλ σε αγώνα πρωταθλήματος ήταν 58.757 απέναντι στην Τσέλσι το 1949.

Από εκεί και πέρα στο ντέρμπι της αγωνιστικής στο Λονδίνο μεταξύ της Τότεναμ και στην Μπράιτον οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τη σπουδαία νίκη με 2-1 στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Τζόνσον και να παραμείνουν δυνατοί στη μάχη για την κατάκτηση της τέταρτης θέσης στη βαθμολογία, ενώ σπουδαία νίκη πέτυχε η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στην έδρα της Λούτον και στο ντέρμπι της «ουράς» με 3-1, αλλά και η Μπρέντφορντ στο «Μολινό» κόντρα στη Γουλβς (2-0).

Η 24η αγωνιστική:

Μάντσεστερ Σίτι-Έβερτον 2-0 (71′, 84′ Χάαλαντ)

Φούλαμ-Μπόρνμουθ 3-1 (5′ Ντεκόρδοβα, 36′, 52′ Μουνίθ-50′ Σένεσι)

Λίβερπουλ-Μπέρνλι 3-1 (31′ Ζότα, 52′ Ντίας, 79′ Νούνιες-45′ Ο’Σι)

Λούτον-Σέφιλντ Γιουν. 1-3 (52′ πεν. Μόρις-30′ Αρτσερ, 36′ πεν. ΜακΑτί, 72′ Σόουζα)

Τότεναμ-Μπράιτον 2-1 (61′ Σαρ, 90’+ Τζόνσον-17′ πεν. Γκρος)

Γουλβς-Μπρέντφορντ 0-2 (35′ Νόργκαρντ, 77′ Τόνεϊ)