Η Λίβερπουλ νίκησε εύκολα τη Νόριτς στο «Ανφιλντ» με 5-2, για τον 4ο γύρο του κυπέλλου Αγγλίας, και πήρε την πρόκριση στη φάση των «16» του θεσμού, αλλά τα βλέμματα όλων ήταν στραμμένα στον Γιούργκεν Κλοπ.

Ο Γερμανός τεχνικός ανακοίνωσε προχθές πως στο τέλος της σεζόν θα πει «αντίο» στη Λίβερπουλ και η ατμόσφαιρα στην αναμέτρηση ήταν έντονα φορτισμένη, με τους φιλάθλους ν’ αποθεώνουν τον άνθρωπο που αναγέννησε την αγαπημένη τους ομάδα.

Μάλιστα ο Κλοπ συγκινήθηκε όταν μετά διάρκεια του θρυλικού τραγουδιού των «κόκκινων», «You’ll never walk alone», όλο το γήπεδο φώναζε τ’ όνομα του. Ο Δημήτρης Γιαννούλης μπήκε ως αλλαγή για τα «καναρίνια» στο 83ο λεπτό.

Νωρίτερα, και η Γουλβς πήρε την πρόκριση, επικρατώντας με 2-0 στο «Χόθορνς» επί της Γουέστ Μπρομ, αλλά το ματς στιγματίστηκε από σοβαρά επεισόδια.

Συγκεκριμένα στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης, λίγο μετά αφού είχαν διπλασιάσει τα τέρματά τους οι φιλοξενούμενοι (0-2), ξέσπασαν επεισόδια στις κερκίδες, σε δύο διαφορετικά σημεία. Οπαδοί της Γουλβς είχαν μπει σε χώρους που προορίζονταν για τους φιλάθλους των γηπεδούχων και οι πανηγυρισμοί τους προκάλεσαν τα επεισόδια.

Ο διαιτητής του ματς, Τόμας Μπράμαλ, αποφάσισε να διακόψει το παιχνίδι λόγω της αναταραχής και λίγα λεπτά μετά οι παίκτες των δύο ομάδων πήγαν στα αποδυτήρια, μέχρι να αποκατασταθεί η ηρεμία, ενώ άνδρες της ασφάλειας του γηπέδου, αλλά και αστυνομικοί προσπαθούσαν να σταματήσουν τα επεισόδια. Να σημειωθεί πως ο αμυντικός της Γουέστ Μπρομ, Κάιλ Μπάρτλεϊ, έσπευσε να πάρει το παιδί του από την κερκίδα, ανήσυχος για την έκταση των επεισοδίων.

Τελικά μετά από διακοπή 20 λεπτών το ματς συνεχίστηκε και οι «λύκοι» πήραν την πρόκριση με τα γκολ των Νέτο (38′) και Κούνια (78′).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων για τον 4ο γύρο (φάση των «32») του Κυπέλλου Αγγλίας έχουν ως εξής:

Μπόρνμουθ-Σουόνσι 5-0

Μπρίστολ Σίτι-Νότιγχαμ Φόρεστ 0-0

Σέφιλντ Γουένσντεϊ-Κόβεντρι 1-1

Τσέλσι-Άστον Βίλα 0-0

Τότεναμ-Μάντσεστερ Σίτι 0-1

Ίπσουιτς-Μέιντστοουν Γιουν. 1-2

Λέστερ-Μπέρμιγχαμ 3-0

Λιντς-Πλίμουθ 1-1