Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν η ομάδα που ήθελε περισσότερο τη νίκη στην έδρα της αδιάφορης Μπόρνμουθ, ωστόσο, νικητής δεν υπήρξε στο «Βαϊτάλιτι», με το τελικό 2-2 να μην αφήνει ικανοποιημένους τους «κόκκινους διαβόλους».

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές στο πρώτο 45λεπτο, αλλά ο αρχηγός των «κόκκινων διάβολοων», Μπρούνο Φερνάντες, κατάφερε να σκοράρει ισάριθμες με το πέναλτι που εκτέλεσε στο 65′ να «σώσει την παρτίδα» για την ομάδα του Τεν Χαγκ. Με το βαθμό η Γιουνάιτεντ έμεινε σε… τροχιά Ευρώπης, αλλά το έργο των παικτών της μετά τη σημερινή απώλεια βαθμών γίνεται ακόμη πιο δύσκολο.

Στην κορυφή της Premier League ανέβηκε προσωρινά η Μάντσεστερ Σίτι, χάρη στη νίκη της με 5-1 επί της Λούτον στο «Έτιχαντ», στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής.

Ο Πεπ Γκουαρντιόλα έκανε ένα σχετικό rotation, μεταξύ των δύο προημιτελικών του Champions League, αλλά το αυτογκόλ του Χασιόκα μόλις στο 2ο λεπτό απλοποίησε τα πράγματα για τους πρωταθλητές Αγγλίας και Ευρώπης.

Οι γηπεδούχοι έχασαν σωρεία ευκαιριών στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο β΄ μέρος ήταν σαφώς πιο αποτελεσματικοί και «καθάρισαν» το ματς. Η Σίτι περιμένει πλέον τα αυριανά (14/4) παιχνίδια της Λίβερπουλ και της Αρσεναλ, κυρίως όμως στρέφει την προσοχή της στη ρεβάνς της Τετάρτης (17/4) με τη Ρεάλ.

Η Νότιγχαμ Φόρεστ βρέθηκε να χάνει από τη Γουλβς στο «Σίτι Γκράουντ», από γκολ του Ματέους Κούνια, ανέτρεψε το σκορ και προηγήθηκε 2-1 με τους Γκιμπς-Γουάιτ και Ντανίλο, αλλά το δεύτερο προσωπικό γκολ του Βραζιλιάνου έδωσε στους «λύκους» το βαθμό της ισοπαλίας (2-2) και άφησε τη Φόρεστ στο +1 από τη ζώνη του υποβιβασμού και τη Λούτον.

Αυτές που φαίνεται να χάνουν το… τρένο της παραμονής, είναι η ουραγός Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, η οποία ηττήθηκε 2-0 από τη Μπρέντφορντ, και η Μπέρνλι, η οποία παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στην Μπράιτον.

Η 33η αγωνιστική:

Νιούκαστλ-Τότεναμ 4-0 (30΄, 51΄ Ισακ, 32΄ Γκόρντον, 87΄ Σαρ)

Μπρέντφορντ-Σέφιλντ Γιουν. 2-0 (63΄αυτ. Αρμπλαστερ, 90+3΄ Ονιέκα)

Μπέρνλι-Μπράιτον 1-1 (74΄ Μπράουνχιλ – 79΄αυτ. Μούριτς)

Μάντσεστερ Σίτι-Λούτον 5-1 (2΄αυτ. Χασιόκα, 64΄ Κόβασιτς, 76΄πεν. Χάαλαντ, 87΄ Ντοκού, 90+3΄ Γκβάρντιολ – 81΄ Μπάρκλεϊ)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Γουλβς 2-2 (45+1΄ Γκιμπς-Γουάιτ, 57΄ Ντανίλο – 40΄, 62΄ Κούνια)

Μπόρνμουθ-Μάντσεστερ Γ. 2-2 (16′ Σολάνκε, 36′ Κλάιφερτ – 31′, 65′ πέν. Φερνάντες)