Έδωσε θάρρος στους «χωριάτες» και το πλήρωσε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, καθώς υπέστη εντός έδρας ήττα-σοκ με 1-0 σκορ το Σάββατο από την Άστον Βίλα, για την 6η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι και χάρισε το μεγάλο «διπλό» στους φιλοξενούμενους το πέτυχε ο Κόρτνεϊ Χάους  στο 88ο λεπτό.

Μοιραίος για τους «κόκκινους διάβολους» ήταν ο Μπρούνο Φερνάντες, ο οποίος έχασε πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Από εκεί και πέρα «γλυκιά εκδίκηση» για την ήττα της στον περυσινό τελικό του Champions League πήρε η Μάντσεστερ Σίτι, καθώς κατάφερε να κερδίσει την Τσέλσι στο «Στάμφορντ Μπριτζ» με 1-0.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε στο 53ο λεπτό ο Γκαμπριέλ Χεσούς με την ομάδα του Γκουαρντιόλα να χάνει αρκετές ευκαιρίες κατά τη διάρκεια του ματς. Αυτή ήταν η πρώτη φετινή ήττα των «μπλε» στο πρωτάθλημα.