O Έρλινγκ Χάαλαντ, προσαρμόστηκε ιδανικά στην Premier League και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, θα κλείσει την αγωνιστική περίοδο, στην κορυφή του πίνακα με τους κορυφαίους σκόρερ στην Ευρώπη. Ο Νορβηγός επιθετικός, σημείωσε και τα τρία γκολ της Μάντσεστερ Σίτι στην νίκη με 3-0 επί της Γουλβς κι έφθασε στα 25 τέρματα σε 19 αγώνες, διευρύνοντας την απόσταση που τον χωρίζει από τους… διώκτες του.

Πίσω από τον νεαρό άσο, βρίσκεται ο Κιόγκο Φουρουχάσι, ο οποίος εντυπωσιάζει με την παραγωγικότητα του και ειδικά μετά την διακοπή για το Μουντιάλ 2022. Ο Ιάπωνας επιθετικός, πέτυχε δύο γκολ στην νίκη της Σέλτικ επί της Σεντ Μίρεν με 4-0 και με 17 γκολ σε 20 αγώνες, βρίσκεται στην δεύτερη θέση του σχετικού πίνακα.

Στην Βρετανία, αγωνίζονται και οι παίκτες που συμπληρώνουν το άτυπο «βάθρο». Πρόκειται για τον Σκωτσέζο επιθετικό της Χαρτς, Λόρενς Σάνκλαντ, ο οποίος έχει πετύχει 16 τέρματα σε 22 συμμετοχές, όσα έχει σημειώσει και ο Χάρι Κέϊν (σ.σ. σε 21 αναμετρήσεις), που πέτυχε το μοναδικό γκολ στην εκτός έδρας νίκη της Τότεναμ επί της Φούλαμ.

Ο σχετικός κατάλογος, περιλαμβάνει ποδοσφαιριστές που συμμετέχουν στα πρωταθλήματα της Γερμανίας, της Αγγλίας, της Αυστρίας, του Βελγίου, της Σκωτίας, της Ισπανίας, της Γαλλίας, της Ελλάδας, της Ιταλίας, της Ολλανδίας, της Πορτογαλίας, της Ρωσίας, της Ελβετίας, της Τουρκίας και της Ουκρανίας.

Η πρώτη δεκάδα των κορυφαίων σκόρερ στα ευρωπαϊκά γήπεδα, έχει ως εξής:

1) Ερλινγκ Χάαλαντ (22 ετών/Μάντσεστερ Σίτι/Νορβηγία) 25 γκολ σε 19 αγώνες (1.551 λεπτά)

2) Κιόγκο Φουρουχάσι (27 ετών/Σέλτικ/Ιαπωνία) 17 γκολ 20 αγώνες (1.310 λεπτά)

3) Λόρενς Σάνκλαντ (27 ετών/Χαρτς/Σκωτία) 16 γκολ 22 αγώνες (1.701 λεπτά)

4) Χάρι Κέιν (29 ετών/Τότεναμ/Αγγλία) 16 γκολ σε 21 αγώνες (1.878 λεπτά)

5) Ενερ Βαλένσια (33 ετών/Φενερμπαχτσέ /Ισημερινός) 15 γκολ σε 16 αγώνες (1.076 λεπτά)

6) Βλαντίμιρ Σιτσένοφ (26 ετών/Ερενμπουργκ/Ρωσία) 14 γκολ σε 15 αγώνες (1.079 λεπτά)

7) Κουίνσι Πρόμες (31 ετών/Σπαρτάκ Μόσχας/Ολλανδία) 14 γκολ σε 16 αγώνες (1.440 λεπτά)

8) Πολ Ονουάτσου (28 ετών/Γκενκ/Νιγηρία) 14 γκολ 18 αγώνες (1.119 λεπτά)

9) Βίνσεντ Γιάνσεν (28 ετών/Αντβέρπ/Ολλανδία) 14 γκολ 22 αγώνες (1.615 λεπτά)

10) Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι (34 ετών/Μπαρτσελόνα/Πολωνία) 13 γκολ σε 15 αγώνες (1.158 λεπτά)