Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε 2-1 την Μπάγερν Μονάχου, σε φιλικό προετοιμασίας που πραγματοποιήθηκε σήμερα στο Τόκιο.

Ο 20χρονος Τζέιμς ΜακΑτι, ο οποίος την παρελθούσα σεζόν είχε παραχωρηθεί δανεικός στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, άνοιξε το σκορ για τους «πολίτες» στο 21ο λεπτό.

Στο ημίχρονο, ο τεχνικός των Βαυαρών, Τόμας Τούχελ, άλλαξε όλη την ενδεκάδα των πρωταθλητών Γερμανίας, την ώρα που ο Πεπ Γκουαρντιόλα έκανε οκτώ αλλαγές σε σχέση με το αρχικό σχήμα που είχε παρατάξει στο ματς.

Ο Ματίς Τελ ισοφάρισε για την Μπάγερν στο 81ο λεπτό, ωστόσο ο Αϊμερίκ Λαπόρτ χάρισε τη νίκη στους πρωταθλητές Ευρώπης στο 86΄.

Η Σίτι θα αντιμετωπίσει την Ατλέτικο Μαδρίτης την Κυριακή στη Σεούλ, προτού επιστρέψει στην Αγγλία για να αναμετρηθεί με την Άρσεναλ στις 6 Αυγούστου για το Community Shield.

Από την πλευρά της, η Μπάγερν θα δώσει ακόμη ένα φιλικό στο Τόκιο, κόντρα στην ιαπωνική Καβασάκι Φροντάλε, ενώ στη συνέχεια θα αντιμετωπίσει τη Λίβερπουλ στη Σιγκαπούρη, στις 2 Αυγούστου.

Ακολούθως οι πρωταθλητές Γερμανίας θα δώσουν κόντρα στη Μονακό επί γερμανικού εδάφους το τελευταίο φιλικό τους, στις 7 Αυγούστου.