Με γκολ του Φρανκ Λάμπαρντ στο 85ο λεπτό του αγώνα η Μάντσεστερ Σίτι κατάφερε να… σώσει την διαφαινόμενη ήττα από την Τσέλσι και να ισοφαρίσει στο τελικό 1-1, στο ματς για την 5η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Ο πρώην αρχηγός των «μπλε» μπήκε αλλαγή στο 78’ και επτά λεπτά μετά σκόραρε! Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο, που δεν πανηγύρισε τη νίκη, είχε προηγηθεί στο 71’ με γκολ του Σίρλε, ενώ για τη Σίτι στο 66ο λεπτό αποβλήθηκε ο Ζαμπαλέτα.

Στο άλλο παιχνίδι, η Έβερτον έπεσε θύμα έκπληξης και γνώρισε την ήττα μέσα στο «Γκούντισον Παρκ» από την Κρίσταλ Πάλας με 3-2!

Η 5η αγωνιστική:

ΚΠΡ-Στόουκ 2-2 (42’ Κόκερ, 88’ Κράνιτσαρ – 11’ Ντιουφ, 51’ Κράουτς)
Άστον Βίλα-Άρσεναλ 0-3 (33’ Εζίλ, 34’ Γουέλμπεκ, 36’ αυτ. Σισοκό)
Μπέρνλι-Σάντερλαντ 0-0
Νιούκαστλ-Χαλ 2-2 (74’, 88’ Σισέ – 49’ Γέλαβιτς, 68’ Ντιαμέ)
Σουόνσι-Σαουθάμπτον 0-1 (80’ Γουανιάμα)
Γουέστ Χαμ-Λίβερπουλ 3-1 (2′ Ρέιντ, 7′ Σακό, 88′ Αμαλφιτανό – 26′ Στέρλινγκ)
Λέστερ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 5-3 (17’, 83’ πεν. Ουγιόα, 63’ πεν. Νιούτζεντ, 64’ Καμπιάσο, 79’ Βάρντι – 13’ Φαν Πέρσι, 16’ Ντι Μαρία, 57’ Ερέρα)
Τότεναμ-Γουέστερν Μπρομ 0-1 (74’ Μόρισον)
Έβερτον-Κρίσταλ Πάλας 2-3 (9’ Λουκάκου, 83’ πεν. Μπέινς – 30’ Γιεντινάκ, 54’ Κάμπελ, 70’ Μπολασιέ)
Μάντσεστερ Σίτι-Τσέλσι 1-1 (71’ Σίρλε – 85’ Λάμπαρντ)

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης