Η Μπάγερν Μονάχου επιβεβαίωσε άνετα τα προγνωστικά και επικράτησε, στην έδρα της, με 4-0 της Στουτγκάρδης, στο πλαίσιο της 26ης ημέρας του γερμανικού πρωταθλήματος.

Ο Κώστας Μαυροπάνος, που αγωνίστηκε βασικός, και η υπόλοιπη άμυνα των φιλοξενούμενων «δεινοπάθησε» από τον φοβερό και τρομερό Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι πρωταθλητές Ευρώπης έφθασαν εύκολα στη νίκη, μολονότι ουσιαστικά αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες, καθώς στο 12ο λεπτό αποβλήθηκε ο Ντέιβις!

Από εκεί και πέρα η Άιντραχτ, με πρωταγωνιστή και πάλι τον Αντρέ Σίλβα, που πέτυχε άλλα δύο γκολ, επικράτησε με 5-2 της Ουνιόν Βερολίνου, ενώ η Ντόρτμουντ χάρη σε δύο τέρματα του Ερλινγκ Χάαλαντ (με το δεύτερο να σημειώνεται στο 90ό λεπτό) έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) στην έδρα της Κολωνίας.

Τέλος η Βόλφσμπουργκ νίκησε στη Βρέμη με 2-1 και παρέμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.